Фијаско на владината прослава на Денот на независноста


Целосно фијаско се случува вечерва на владината прослава за Денот на независноста. Помпезно најавуваниот концерт кој се одржува на платото пред Владата на Република Македонија поминува со катастрофална посетеност, а судејќи по фотографиите на истиот присуствуваат неколку десетици души. Исто така на официјалниот Јутјуб канал на Владата на Р.М каде што се пренесува целиот настан во живо има 24 гледачи.
| | веќе видена | слични

Напорна работа и верба во Бог, одгледување марихуана и афион, Нирнбершки процес за Владата и права за Албанците без попис. Поддржувачи на бојкотот ги изнесуваат своите визии и планови за Македонија по пропаѓањето на референдумот за договорот со Грција закажан за 30 септември, во обид да ги побијат владините тези дека успехот на референдумот е клучен за напредокот на државата. Со собир што почна во Градскиот парк во Скопје, а заврши пред Собранието, противниците на референдумот го прославија 8 Септември, денот на независноста, со порака ова да не биде последната година кога празникот ќе се одбележи под името Република Македонија. Неколку стотини излегоа да ја слушнат „Ја излези Ѓурѓо“, со која веќе традиционално се тестира разгласот на митинзите за бојкот. Празничниот протест, сепак, беше различен, комбинирајќи умерени и радикални говори, песни и ора, драматична патриотска поезија и фолк-рап со многу вулгарности и навреди. Повеќе на БИРН на следниот линк .
| | веќе видена | слични

Целосно фијаско се случи синоќа на владината прослава на 8 Септември – Денот на независноста. Помпезно најавуваниот концерт кој се одржуваше на платото пред Владата на Република Македонија помина со катастрофална посетеност, а судејќи по фотографиите на истиот присуствуваа неколку десетици луѓе. На прославата свое обраќање имаше премиерот Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Останато

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 297 | | | веќе видена

 Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, изјави ...
сите 410 | | | веќе видена

Празник кој во Охрид се манифестира со традиционалното капење на рибарите со што се означува завршувањето на забраната за риболов по зимскиот мрест. Вчера во ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 85 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Ако сакате љубезни луѓе кои ќе ве примат во својот дом, ако сакате добра храна и пијачка, одете во Македонија и нема да зажалите, порачува хрватскиот ракометен ...
сите 53 | | | веќе видена

Охрид, 20. јануари 2020 (ИНПРЕС) – Како што налага традицијата, денеска, на празникот Свети Јован Крстител, во Охрид свечено одбележан Денот на рибарите, со ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фијаско на владината прослава на Денот на независноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: