Ставрески: Остануваме отворени за носење нови мерки

Дали намалувањето на цената на бензините преку интервенција во акцизите е само предизборна мерка за собирање поени или пак алатка со која владата ќе се обиде да ја стивне инфлацијата. Министерот за финансии не даде прецизен одговор дали државата е подготвена да се откаже од данокот за бензините. „Владата останува активна и отворена во делот на разгледување и носење евентуални нови мерки и анализи, доколку има притисок во однос на инфлацијата. - Не може однапред да се прејудицира, бидејќи цените на нафтата зависат и од политичките случувања во Северна Африка и од општите состојби во светската економија, односно колкава ќе биде побарувачката зависно од степенот на раст на светската економија. - Така што ние остануваме активни и отворени за секакви нови мерки при што во сите ситуации мора да води сметка и за одржливоста на Буџетот“, истакна денеска министерот за финансии Зоран Ставрески.
| | веќе видена | слични

Владата и натаму ќе остане активна за евентуални нови мерки доколку и натаму има притисок од инфлацијата, најави вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески. „Ние остануваме активни и отворени за секакви нови мерки при што во сите ситуации мора да води сметка и за одржливоста на буџетот и на буџетската рамка во која приходите од делот на ДДВ и акцизи се најзначајни. Мерките за заштита на граѓаните и на стопанството во делот на ценовните зголемувања ги носиме сукцесивно, зависно од тоа каде е најургентно и колкави се можностите да се интервенира“, истакна вицепремиерот Ставрески. Досега Владата интервенираше кај пченицата, мерки за намалување на царината за некои прехранбени производи и во делот на намалување на акцизите за намалување на цената на бензините и на дизел-горивата. Прашан дали се размислува и за намалување на ДДВ-то за горивата, вицепремиерот Ставрески рече дека не може однапред да се прејудицира, бидејќи цените на нафтата зависат и од политичките случувања во Северна Африка и од ...
| | веќе видена | слични

Владата нема да подлегне под притисокот на инфлацијата Владата и понатаму ќе остане активна во делот на разгледување и носење на евентуални нови мерки и анализи што може да се направи доколку и натаму има притисок во однос на инфлацијата, најави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - Ние остануваме активни и отворени за секакви нови мерки, при што во сите ситуации мора да се води сметка и за одржливоста на Буџетот и буџетската рамка во која приходите од делот на ДДВ и акцизи се најзначајни. Мерките за заштита на граѓаните и на стопанството во делот на ценовните зголемувања ги носиме сукцесивно зависно од тоа каде е најургентно и колку се можностите да се интервенира, истакна вицепремиерот Ставрески. Панатаму, вицепремиерот посочува дека Владата спровела неколку мерки во делот на интервенцијата со пченицата, интервенцијата во насока на намалување на царината за некои прехранбени производи и како последна најзначајна мерка со која е интервенирано го посочи намалувањето на акцизите за ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Владата ги намали акцизите за одредени видови горива - Во насока на ублажување на ефектите од растот на цената на нафтата на светските пазари, и со цел заштита на стандардот на граѓаните, Владата на Република Македонија донесе одлука за намалување на акцизата на безоловниот бензин за 4 денари по литар и на дизел горивото за 2 денари по литар. Истовремено намален е надоместокот за задолжителна резерва на нафта за 0,5 денари. Со тоа цената на безоловниот бензин ќе се намали за 4,5 (четири и пол) денари по литар, а цената на дизел горивото ќе се намали за 2,5 (два и пол) денари по литар се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто се разликуваат позициите на премиерот Заев за „Монструм“ пред да седне во владејачката фотелја заедно со Ахмети и денес? Контрадикторните изјави на ...
сите 204 | | | веќе видена

На социјалните мрежи голем интерес предизвика забавата со зурли и тапани на вчерашното отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица. Најголемиот број коментари ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали омразата кон жените била мотив на напаѓачот со комбе? На тоа упатува не само изборот на жртвите, туку и неговите изјави на социјалните мрежи пред да го ...
сите 88 | | | веќе видена

Охридските еколози од Грашница се против изградба на регионална депонија во Дебрца или на било која друга локација. Нивниот предлог е да се продолжи со веќе ...
сите 53 | | | веќе видена

„Со чочек и сечење на црвена лента свечено беше пуштено во употреба новото триаголниче", пишува на фејсбук страната „Штипски Актуелности", а се работи за ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ставрески: Остануваме отворени за носење нови мерки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: