Хрватска: Дневно се фрлаат по 135 тони пекарски производи

Фото: Pixabay Во Хрватска секој ден во отпад завршуваат околу 135 тони пекарски производи, јавува ХРТ . Иако земјата уште во 2015 година донесе Правилник за донирање на храна, проблемот е во организација, дистрибуција и логистика на донираната храна. Многу пекари го враќаат лебот што не го продале, но поради спорниот состав лебот е веќе расипан. Властите во Хрватска подолг период ги разгледуваат можностите за основање на национална банка за храна Во Хрватска функционира таканаречената Мрежа на храна , што претставува платформа за заедничко програмско делување на правни и физички лица со цел да се изгради ефикасен национален систем за донирање и дистрибуција на храна во земјата. Исто така, во хрватскиот град Вуковар, постои и социјалната продавница Дуга . Во оваа продавница се собираат најосновните намирници, како што се брашно, шеќер, сол, тесто, ориз, палента и слично. Овие намирници им се бесплатно достапни на оние луѓе кои се соочуваат со егзистенцијални проблеми.
| | веќе видена | слични

Останато

Политичките штабови работат на предизборните агенди. Сериозно е тоа дека овој случај со Законот за јазици се растега во 2 краја, но ниту еден не е пријатен за ...
сите 293 | | | веќе видена

Од друга страна, вицепремиерот Бујар Османи вели дека ќе се почитуваат препораките преку создавање на капацитети со цел имплементирањето на двојазичноста да не ...
сите 116 | | | веќе видена

Еден од туристите кои го напуштиле островот пред ерупцијата били Геоф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема да ги заборави врисоците на повредените луѓе. – ...
сите 99 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 130 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска: Дневно се фрлаат по 135 тони пекарски производи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: