Кумановските борци се сеќаваат на денот на востанието

-  Два дена не учеа да ракуваме со пушка, после два дена бригадата требаше да оди во напад на Идризово - изјави Царевка Виличиќ, учесник во НОБ. - Борбата на 17 бригада беше многу храбра, посебно при напад на Страцин и други места се до ослобдувањето на Куманово,  изјави Спиро Зафировски, учесник во НОБ. Денот на народното востание на македонскиот народ секоја година се чествува на Спомен-костурницата каде лежат коските на близу 500 борци и 8 народни херои од Куманово. - Најзначајниот мотив на народот беше дека низ борбата против окупаторот ќе се извојува национална, социјална слобода на македонскиот народ и неговата државност во рамките на заедничката федерална југословенска држава, изјави Зоран Дамјановски, градоначалник на Куманово. Со полагање цвеќе на споменикот на паднатите борци бројни делегации оддадоа почит на загинатите во Народноослободителната борба. Инаку, по завршувањето на НОБ во кумановскиот регион се изградени 86 споменици и спомен- обележја во чест на загинатите борци, но голем ...
| | веќе видена | слични

13.10.2015 Неработно, скромно и без поголеми свечености помина прославата на 11 Октомври во Кочани. Букети свежо цвеќе на Споменикот на слободата на Лукубија положија делегации од Локалната самоуправа и од Советот на Општината, како и членови на раководството на Здружението на борците од Кочани. Своја делегација на положувањето цвеќе имаше општинската организација на СДСМ. Притоа претставниците од делагациите им оддадоа почит на сите борци од кочанскиот регион кои се вклучиле антифашистичкото востанието на македонскиот народ и кои притоа за слободата ги дале и своите животи. За претставниците на Здружението на борците 11 Oктoмври е еден од најсветлите датуми во македoнската историја.
| | веќе видена | слични

Вчера, делегации на Општинскиот Сојуз на борци на НОВМ,предводена од претседателот Ајредин Мемеди,делегација на Здрузение на пензионери-Струга предводена од претседателот Милорад Трпоски,делегација на активот на жени пензионери и активот на жени за Струга предводени од Елисавета Лазарески и Нина Попоска,делегација од двете политички парти на СДСМ-Струга и ВМРО-ДПМНЕ Струга,почитувачи на делото на Јосип Броз Тито,голем број на граѓани ,работни организации и останати претставници на јавниот живот,положија свежо цвеќе на Споменикот на Револуцијата на плоштадот во Струга,пред голем број граѓани од Струга и Струшко. Исто така беше положено и цвеќе на бистите на паднатите борци од Струга и Струшко. На свечениот собир кој се одржа пред зградата на Сојузот на борци,пред голем број на присутни за значението на празникот 11 Октомври,зборуваше претседателот на Општинската организација на Сојузот на борци за општина Струга,господинот Ајредин Мемети,кој истакна. И,еве,пак го одбележуваме денот што го пишуваме со големи ...
| | веќе видена | слични

Останато

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 82 | | | веќе видена

Точно на полноќ, во очи на денот на македонската револуционерна борба, опозицијата гордо соопшти дека расчистува со хипотеките од минатото. По пет часовен ...
сите 301 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 226 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кумановските борци се сеќаваат на денот на востанието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: