Kако Ројтерс го изврти Никола Попоски

По објавувањето делови од интервју на министерот за надворешни работи Никола Попоски за унгарскиот весник „Фигело“, при што европските медиуми, пренесувајќи го Ројтерс, јавија дека Попоски рекол оти Македонија ќе крева ограда на границата за да спречи бран мигранти од југ, МНР вчера излезе со превод на изјавата. На прашањето дали Македонија размислува да ги заштити границите со ограда, слично како што го стори тоа и унгарската влада, Попоски вели: - Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но ако сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но нагласувам: не го сметаме ова за добро решение. Во информацијата што ја пренесе Ројтерс недостига делот во кој Попоски вели дека нагласува оти тоа не е добро решение. Што бара Европа Во врска со тоа што бара Европа од нас, Попоски вчера ни ...
| | веќе видена | слични

Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа – било војници, било ограда или комбинација од двете. Но, нагласувам, не го сметаме ова за добро решение, пишува Радио Слободна Европа . Ова, како што информира Министерството за надворешни работи, била конкретна изјава на министерот Никола Попоски дадена за унгарскиот неделник Фигело која предизвика низа реакции поради најавата за можна ограда и на македонско-грчката граница. Дополнително, изјавата беше пренесена истиот ден кога по период во кој изгледаше дека државата добро се справува со мигрантскиот бран, повторно македонската полиција употреби пендреци против насобраните луѓе. Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи Љубомир Фрчкоски смета дека последните случувањата се пред сè наменети за, како што вели, внатрешна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дескоска им порача на пратениците државните интереси да ги стават пред партиските. Законот за јавно обвинителство, вели, сега кога се реши судбината на ...
сите 860 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 238 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kако Ројтерс го изврти Никола Попоски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: