Иванов се заложи за уривање на „Берлинските ѕидови“ на Балканот

И 20 години од паѓањето  на Берлинскиот ѕид во регионот на Балканот се уште се прустни „берлински  ѕидови“ на меѓусебна недоверба  во главите на многу луѓе и лидери и време е и тие да паднат, порача претседателот Ѓорѓе Иванов на трибината што ја организираше по поводот паѓањето на железната завеса. Според Иванов реториката на јужниот сосед за името е наследство од студената војна и тој уште еднаш повика на подобрување на односите и заедничка средба со грчкиот претседател, како начин за враќање на меѓусебната доверба 
| | веќе видена | слични

Македонските политичари, секој на свој начин, се правдаат зашто никој од нив не се појавил на изложбата насловена „Уривање на ѕидовите“, како дел од одбележувањето на 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Изложбата завчера во Инфоцентарот на ЕУ во Скопје ја отворија амбасадорите од земјите-членки на Вишеградската група - Унгарија, Чешка, Полска, Словачка и Германија, Ференц Кекеши, Јозеф Браун, Карол Бачура, Роберт Кирнаг и Улрике Кноц. Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов ни рекоа дека биле зафатени, зашто и самите по тој повод организирале трибина, на која присуствувале повеќе универзитетски професори. - Не станува збор за никаков бојкот. И самите за да го одбележиме тој важен настан презедовме одредени активности и организиравме трибина на која претседателот Иванов и неколкумина универзитетски професори и интелектуалци дебатираа за последиците од уривањето на ѕидот за европските земји, но и за Балканот и за Македонија - рече Цветин Чилиманов, задолжен за односи со јавност во кабинетот на ...
| | веќе видена | слични

„Уривање на ѕидовите“ е насловот на изложбата посветена на 20 - годишнината од падот на Берлинскиот ѕид што вчера во ЕУ-инфоцентарот ја отворија амбасадорите од земјите-членки на Вишеградската група - Унгарија, Чешка, Полска и Словачка и Германија Изложбата „Уривање на ѕидовите“ нуди поглед низ фотозаписи на настаните и случувањата во сите пет земји што му претходеа на рушењето на ѕидот во Берлин и ги најавија историските промени во Европа. - Изложбата сака да го истакне фактот дека 1989 година беше година на чуда, исполнета со револуционерни настани, паралелни процеси што некако беа поврзани и логични од историска гледна точка, иако тоа денес се чини очигледно - рече унгарскиот амбасадор Ференц Кекеши. Падот на Берлинскиот ѕид ја означува големата историска промена во Европа, крајот на Студената војна, крајот на поделена Европа и падот на комунистичкиот систем, а сите овие настани не се дел само од германската туку и од европската историја, рече амбасадорката Улрике Кноц, подвлекувајќи ја активната улога ...
| | веќе видена | слични

На Македонија не може да и се наметнуваат квалификации дека е затворена, затоа што секогаш се залагала за пријателски односи со сите Берлинскиот ѕид беше симбол на заробениот ум, на ограничувањето на правата и слободите на граѓаните, на срамот, поделбата и недовербата меѓу земјите во Европа. Неговото паѓање значеше крах на комунизмот, крај на Студената војна, обединување на Европа, можност за ширење на демократијата и слободата, се согласија учесниците на вчерашната трибина по повод 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, одржана во претседателската вила „Водно“. Претседателот Ѓорге Иванов и неколку универзитетски професори и интелектуалци дебатираа и за последиците од уривањето на ѕидот за европските земји, но и за Балканот и за Македонија. Шефот на државата смета дека одредени проблеми со кои се соочува денеска земјава се резултат на Студената војна, на н еможноста или немањето желба политичките структури и институции навреме да реагираат во моментите кога се насетуваше падот на комунизмот, ...
| | веќе видена | слични

Ноќта на 9 ноември 1989 година, Германците беа најсреќни луѓе на светот, вели амбасадорката Кноц Амбасадорите од Вишеградската група на држави, заедно со амбасадорката на Германија, вчера во ЕУ-инфоцентарот во Скопје ја отворија заедничката изложба со наслов „Уривање на ѕидовите“, посветена на дваесетгодишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Пред присутните во ЕУ-инфоцентарот се обратија амбасадорот од Унгарија, Ференц Кекеши, амбасадорот на Чешка, Јозеф Браун, Карол Бахура, амбасадорот на Полска, и амбасадорот на Словачка, Роберт Кирнаг, како членки на Вишеградската група на држави, додека почесен гостин беше амбасадорката на Германија, Улрике Кноц. Изложбата нуди поглед низ фотозаписи на настаните и случувањата во сите пет држави што му претходеа на рушењето на Берлинскиот ѕид, кој ги најави историските промени во Европа. Вишеградските амбасадори рекоа дека со падот на Берлинскиот ѕид беше напуштен комунистичкиот режим што го негуваа европските држави, пред да се здружат во големата евроатлантска ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера упати честитка до неговиот германски колега Хорст Келер по повод 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, изразувајќи надеж дека по две децении, конечно, ќе падне и ѕидот што ги одвојува граѓаните на Македонија од Европа, шенгенскиот.- Денес, 20 години од тој голем ден, сведоци сме дека денешните генерации ги уживаат благодатите на Европа без граници, без ѕидови и предрасуди. Господин претседател, граѓаните на Република Македонија денес се во исчекување на големиот ден за нас, денот кога ќе падне шенгенскиот ѕид, ѕид што предолго ги спречуваше моите сограѓани директно да ги почувствуваат придобивките од обединета Европа - се вели во честитката. Инаку, Иванов и неколкумина универзитетски професори и интелектуалци, вчера во претседателската вила „Водно“ дебатираа и за последиците од уривањето на ѕидот за европските земји, но и за Балканот и за Македонија.Шефот на државата смета дека на Македонија не може да и се наметнуваат квалификации дека е затворена поради тоа што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 96 | | | веќе видена

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 152 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот на Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш никако да стивне, секој ден се појавува нов доказ против пеачката.Пеачката ставајќи на Инстаграм ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов се заложи за уривање на „Берлинските ѕидови“ на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: