Нови паркови и дрвореди ќе го чистат Скопје

Општините во Скопје не знаат со колку зеленило располагаат на своите територии, односно не водат евиденција за еден од клучните фактори за квалитетен живот во урбани услови. Велат дека садат колку што можат и подигаат паркови, но не знаат да одговорат на прашањето колку зеленило имале пред 10 години, а колку сега. Екологистите и граѓаните коментираат дека во светот се зазеленува секој слободен урбан простор, а се прават паркови и на покривите на зградите, а кај нас зеленилото се намалува на сметка на бетонот. Повеќе да се сади, помалку да се сече - Ако се земе предвид еколошкото зеленило, просто речено, Скопје осиромашува. Можеби се сади, но тоа е минимално. Некогаш мора и да се сече, но понекогаш непотребно се сечат дрвјата. Зеленилото е битен фактор кој го намалува аерозагадувањето - вели Јован Мазгански од еколошкото друштво „Опстанок“. Петар Бошевски од „Еко-скоп“ вели дека се подигнуваат паркови, но се уништува зеленилото таму каде што е потребно. - Типичен пример е сечењето на дрвата за изградба на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 249 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 257 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 261 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови паркови и дрвореди ќе го чистат Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: