Водата носеше мостови и патишта!

Големи поплави во Србија Прексиноќа, за само неколку часови, силните дождови и водената стихија, направија вистинска пустош во југозападна Србија, најголем за последните 50-тина години. Во Ужице беа потопени десетици куќи и повеќе продавници, а под вода беа над 1.000 хектари полиња и над 150 куќи во регионите на Ариље, Пожега, Лучане, Чачак и Горњи Милановац. Во рудничко-таковскиот крај е прогласена состојбана елементарна непогода, а привремено биле евакуирани бројни семејства. Споре непотврдени информации, едно лице го изгубило животот во околината на Сјеница. Надојдените води однеле повеќе мостови и урнала делови на локални патишта, па првичните проценки велат дека шетите ќе бидат огромни. Последните информации говорат дека водата се повлекува, а состојбата се стабилизира во сите поплавени подрачја, пред се со снабдувањето на вода за пиење.
| | веќе видена | слични

Врнежите кои го зафатија целиот Балкан, но и голем дел од Европа, не поминаа без материјални штети. Во Албанија претпладнево ситуацијата беше подобра, но од дождовната вода и натаму се поплавени неколку региони меѓу кои Лежа, Драч, Фуш-Круј и Кубрин. Локалните власти сметаат дека бројот на поплавени региони е преполовен, но итните служби и натаму се во сосотојба на подготвеност. Проблематична е состојбата во околината на Лежа, каде нивото на водата достигна 30 сантиметри. Најсериозна е ситуацијата во Фуш-Круј и Љач, каде се поплавени десетина куќи, а нивото на водата останува исто. Стотици луѓе се евакуирани во Арилје и Пожега, додека илјадници други и денеска немаат вода за пиење. Водата која се прелеа од коритото на реката Ржак и која поплави многу патишта, загрозува повеќе мостови. Поради поројните дождови во Србија, властите прогласија вонредна состојба во најпогодените региони. Тешка е ситуацијата и во Грција, особено во регионот Гревене во близина на Солун. И натаму се трага по едно лице, кое се води ...
| | веќе видена | слични

Еден човек загина во поплавите кои за време на викендот ја зафатија југозападна Србија. Во неколку српски градови е прогласена вонредна состојба, пренесува МИА. Стотици луѓе се евакуирани, а надојдените реки поплавиле стотици куќи и други објекти. Надојдената вода урнала неколку мостови, а отсечени се и голем број патишта. Илјадници домаќинства во неколку градови се без вода за пиење. Поплави има и во Грција каде што загина едно лице, а се трага по уште едно. Телото на удавениот 48-годишен маж е пронајдено вчера во близина на градот Гревена, во северниот дел на земјата. Друг маж, пак, се води како исчезнат во соседната област Пела.
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Водата носеше мостови и патишта!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: