Прилепската Саат кула врсник со лондонски Биг Бен

Во наредниот период, веројатно, ќе се поправи и механизмот на саатот, со што ќе се овозможи градскиот часовник да го одбројува и времето. Доколку има можности во иднина овој објект ќе биде отворен и за туристички посети, со што секој ќе може да се искачи по скалите до врвот на височина од 34 метри откаде се гледа панорамата на Прилеп Прилепската Саат кула која е врсник со лондонскиот Биг Бен е реконструирана поради искривувањето и староста. Саат кулата се наоѓа во центарот на Старата прилепска чаршија и е изградена во 19 век на местото на постара дрвена Саат кула. "Во наредниот период, планирано е поправка на механизмот на саатот, со што ќе се овозможи градскиот часовник во вистинска смисла да ја обавува својата функција, да го одбројува времето. Доколку има можности во иднина овој објектот ќе биде отворен и за туристички посети, со што секој ќе може да се искачи по скалите до врвот на височина од 34 метри и да ужива во панорамата на Прилеп", рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на ...
| | веќе видена | слични

Завршениот проект за санација на Саат-кулата во Прилеп беше промовиран деновиве, во присуство на министерката за култура Елизабета Канчевска-Милевска - Целосно е реставрирана Саат-кулата, која е изградена во 19 век. Во овој проект се вложени пет милиони денари, од кои три милиони денари од Министерството и два милиони денари од општината. Паралелно се работи и на часовникот на кулата, на кој ќе има и електрично осветлување. До средината на годината Саат-кулата ќе биде достапна за сите граѓани и туристи - рече министерката. Од општината најавија дека ќе го уредат и просторот околу споменикот, а наскоро ќе се реализира и проектот за зачувување на фасадите во старата прилепска чаршија. Во оваа пригода Министерството за култура го достави новиот дигитален проектор во ЦК „Марко Цепенков“, а најавена е и скора реконструкција на еден дел од просторот, кој ќе се уреди во модерно кино според европски стандарди.
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прилепската Саат кула врсник со лондонски Биг Бен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: