Горивото поскапо за 0,5 денари

Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемија за половина денар. Новата цена на Еуросупер БС-95 изнесува 80,5 денари за литар, на Еуросупер БС-98 82 денари и на Еуродизел 73 денари за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство се зголеми за еден денар и изнесува 62 денари за литар, а на мазутот се намали и се продава по 42,241 денар за килограм.
| | веќе видена | слични

Нови цени на месото, млекото, млечните производи, зеленчукот и овошјето. Поскапувањата секој месец се' повеќе го нагризуваат семејниот буџет. Најголемиот дел од платите се трошат за да се обезбеди храна за семејството. За се' друго, ако остане. Така размислуваат граѓаните кои деновиве не реагираат на предновогодишната атмосфера во маркетите. Велат им се стемнува при секој поглед врз новите цени. Празниците, очигледно, ќе ги дочекаат со скромна трпеза, без непотребните трошоци за храна и пијалаци. Минатиот месец најмногу поскапело месото. Телешкиот бут од 585 рипнал на 635 денари, или за цели 50 денари за килограм. За разлика од минатиот месец, поскапо се продава и свинското, кое од 335 сега чини 349 денари. Килограм мешано сирење на „Здравје“ е за 6 денари поскапо од минатиот месец. Многу повисоки цени одколку минатиот месец имаат и овошјето и зеленчукот, кои не се карактеристични за овој период од годината. Краставиците од 42 скокнаа повеќе од двојно, на 90 денари. За потсетување, во октомври чинеа само 26 ...
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на бензините и на дизелот да се зголемат за половина денар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика Од полноќ новата цена на еуросуперот БС-95 ќе изнесува 80,5 денари за литар, на еуросуперот БС-98 ќе биде 82 денари за литар, а на еуродизелот 73 денари за литар. Промена на цените на горивата стара цена нова цена еуросупер БС-95 80 80,5 еуросупер БС-98 81,5 82 еуродизел 72,5 73
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 327 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го следи скандалот за централата ТЕ-ТО, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес-конференција одговарајќи на ...
сите 173 | | | веќе видена

Полициски нуркачи во контаминираните води околу новозеланскиот вулкански Бел остров, каде нема речиси никаква видливост, денеска се обидуваат да ги пронајдат ...
сите 135 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Горивото поскапо за 0,5 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: