Со очила за препознавање емоции македонски научници добија прва награда во Англија

Македонски тим на научници и инженери, заедно со своите англиски колеги од „Емтек лабс“, се здобија со прва награда за најдобра демострација на иновативна ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Македонски научници се дел од тимот што освои прва награда на престижната меѓународна конференција Ubicomp во Англија. За време на водечката меѓународна ...
| | веќе видена | слични

Македонски тим на научници и инженери составен од д-р Христијан Ѓорески, д-р Мартин Ѓорески, м-р Ивана Кипријановска, м-р Симон Станковски, Филип Панчевски, и ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот тим на научници и инженери кои што ги создаваат наградените алгоритми за Вештачка Интелигенција во Emteq Labs, го сочинуваат: д-р Христијан ...
| | веќе видена | слични

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција Филип Здравески 23.09.2022 / 13:19 Вести Македонски научници се дел од тимот ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Главниот извршен директор на Тесла, Илон Маск, порано го критикуваше преголемото потпирање на фабричките роботи во производството на ...
| | веќе видена | слични

Шангај на почетокот на овој месец беше центарот на светот на кој се прикажуваше употребата на вештачка интелигенција со широк асортиман за комерцијални цели, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот на партијата Тимчо Муцунски оствари средба со амбасадорот на Република ...
сите 655 | | | веќе видена

По оштетувањето на гасоводот „Северен тек“, многумина прстот го вперија во Русија како главен виновник за саботажата, што тие категорично го демантираат. ...
сите 314 | | | веќе видена

„Знаете дека можете да сметате на нашата верна поддршка во интерес на слободата на украинскиот народ. Бидете силни и зачувајте ја својата непоколеблива вера!“ ...
сите 140 | | | веќе видена

Со оглед на зачестените инциденти, очигледно неопходна е поголема/зајакната контрола на јавните места, како и во јавниот превоз од страна на екипи на МВР, ...
сите 35 | | | веќе видена

Панчо од ДНК, кој важи за голем фудбалски фан, отворено ја критикуваше Фудбалската федерација откако Македонија загуби од Грузија и Бугарија и заврши на ...
сите 283 | | | веќе видена

На прашање од Ковачки дали ќе се поништи огласот за професионални војници, министерката за одбрана Славјанка Петровска одговори оти нема потреба да има ...
сите 89 | | | веќе видена

Русија најави дека утре официјално ќе припои уште четири делови од Украина. Рускиот претседател Владимир Путин утре на церемонија во Москва ќе потпише ...
сите 385 | | | веќе видена

„По однос на оваа точка навистина е збунувачки затоа што во три дена имате три различни изјави, од градоначалникот, па од новиот менаџер на Водовод. Првата ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со очила за препознавање емоции македонски научници добија прва награда во Англија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: