Скопје - Маџирмаалци заглавија во минатиот век

Да се избрише трасата на булевар Крушевска република и на трамвајската линија, да не се гради црква, да се урбанизира просторот десно од проектираниот булевар Никола Карев и да се зголеми со поткровје катноста на објектите кои сега е зацртани како приземје и два ката. Овие измени ги побараа жителите на населбата Маџир Маало на јавна дебата по повод предлог-планот на општина Центар. Тие усвоија заклучок да ги достават своите предлози до премиерот Никола Груевски и до надлежните министерства, градот и општината. - Генерално не сме против донесување детален план, но сакаме таков план кој ќе одговара за сите граѓани. Повеќе од 40 години не може да се реши проблемот со Маџир Маало, а сега сакаме да се реши до крај. Ако дозволиме населбата да се расцепка со булеварот Крушевска република, таа ќе ја загуби пазарната цена и во неа ќе нема живот - нагласи еден од присутните жители. Лидија Андреевска, планер и проектант на „Инпума“, фирмата што го изработи планот, пред граѓаните објасни дека овој ДУП се носи преку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бараме надлежните да излезат на прес конференција и да одговорат на сите прашања по вчерашниот инцидент во кругот на поранешната фабрика ОХИС кога истекоа ...
сите 162 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, вчера ја заврши дводневната посета на Македонија со охрабрувачки говор пред пратениците во Собранието ...
сите 168 | | | веќе видена

Владата предводена од СДСМ во континуитет покажува и докажува дека вистински се грижи за сите граѓани. Уште една потврда за тоа е последното покачување на ...
сите 227 | | | веќе видена

Лидерите учесници на денешната втора средба во рамки на иницијативата за регионална соработка одржана во Охрид со оценка дека самата иницијатива не е и не ...
сите 241 | | | веќе видена

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Охрид рече дека утре ќе патува за Париз на средба со францускиот претседател Емануел Макрон. Вучиќ на ...
сите 280 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Маџирмаалци заглавија во минатиот век

Од:
До кого (е-маил):
Порака: