ДУИ и ДПА го одбележаа признавањето на независноста на Косово

Резолуцијата за признавањето на независноста на Косово, по подолго време ги стави на иста страна двете најголеми партии на Албанците во земјава. ДУИ и ДПА, по долги години отворени судири и препукувања, конечно со заеднички сили истераа еден проект кој е од интерес на нивното гласачко тело и на граѓаните. Вечерва, по повод признавањето на независноста на Косово, обете партии организираа коктели и најавија дека соработката ќе продолжи.

„Мислам дека во иднина треба да се фокусираме сите заедно, ние Албанците во Македонија да ги реализираме сите права, да изградиме сигурна перспектива и иднина во НАТО и ЕУ. Јас сум оптимист дека ќе продолжиме да соработуваме заедно со другите политички субјекти и тој политички дијалог меѓу лидерите ќе доведе до решавање на нашите барања. Така како што вчера се заврши работата можеме да завршиме и многу други работи“ изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

„Ако гледаме хронолошки Косово секогаш успевало да ги обедини Албанците, почнувајќи од 81 ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 80 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 205 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 142 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 89 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДУИ и ДПА го одбележаа признавањето на независноста на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: