Светски рекорд на Шпотакова во фрлање копје

Пауел ја предводеше Јамајка до троен триумф на 100 м и 14. пат сезонава истрча под 10 сек.

Светската и олимписка шампионка и европска рекордерка Барбора Шпотакова од Чешка својата доминација во фрлање копје ја заокружи со нов светски рекорд од 72,28 м на Светското атлетско финале во Штутгарт. Новиот најдобар резултат во оваа дисциплина е подобар за повеќе од половина метар од досегашниот на Кубанката Ослејдис Менендез, која на Светското првенство 2005 во Хелсинки копјето го фрли 71,70 м.

Како и во последните две години, 27-годишната Шпотакова триумфира на митингот со кој се затвора сезоната со победничко фрлање уште во првата серија. Во 2006 година славеше со 66,21 м, а лани со 67,12 м.

„Едноставно, неверојатно ми е дека го урнав рекордот, бидејќи утрово станав доста уморна и нерасположена“, изјави таа. „Заслугите за овој резултат одат и кај Јан (светскиот рекордер и нејзин сонародник Железни - н.з.), кој ме повика во Пекинг и без малку ми нареди по европскиот да го кутнам и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светски рекорд на Шпотакова во фрлање копје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: