Македонија - Место грчко узо, јени-ракија

Македонците годинава се соочуваат со сериозен проблем каде да го поминат летниот одмор. По заладувањето на односите со Грција, тие се помалку ја избираат оваа земја како своја дестинација за одмор. Поради тоа, она што им се нуди и што им е најдостапно се плажите во Хрватска, Турција, Албанија и во Бугарија. Сепак, освен Албанија, која е релативно најблиска за македонските туристи, сите други дестинации се далечни, а со тоа носат и поголеми трошоци. Со автомобил најбрзо може да се стигне единствено на албанските плажи. За другите дестинации во Хрватска, Турција и во Бугарија граѓаните ги очекува пат подолг од 12 часа. Голем дел од Македонците својот летен одмор ќе го поминат и на домашните плажи на Охридско, Преспанско и на Дојранско Езеро. Се повеќе, како што велат граѓаните, се одлучуваат својот заслужен годишен одмор да го поминат на планина и на чист воздух.
Сепак, тие што се одлучиле на одмор на море, ќе се сончаат на плажите во Турција, Албанија, Црна Гора и во Хрватска. Атрактивните места во ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 345 | | | веќе видена

Денеска на пладне по телефон ќе разговараат македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ за последните недоразбирања на релација ...
сите 417 | | | веќе видена

Во врска со реакцијата на Министерството за одбрана на говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на прославата на 18 Август, Денот на ...
сите 146 | | | веќе видена

Терористите во Германија практично добија правна заштита - Сириец добил само 2 години затворска казна затоа што од ИСИС побарал пари за терористички напад кој ...
сите 16 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Место грчко узо, јени-ракија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: