Култура - Албански и турски претстави без симултан превод

Без вообичаениот симултан превод се одиграа претставите на Турскиот, Албанскиот и на театарот од Тетово во рамките на 43. МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Претставите ги проследи малобројна публика, која негодуваше по изведбите поради неможноста целосно да ужива во театарското искуство. Иако организаторот на МТФ „Војдан Чернодрински“ вели дека има обезбедено опрема за симултан превод, некои од театрите што настапија без превод објаснуваат дека едноставно немале време да подготват превод на текстовите. А некои од актерите и режисерите вклучени во проектите на Албанскиот и на Турскиот театар, пак, сметаат дека симултаниот превод го намалува квалитетот на претставите. - Театрите се тие кои го имаат последниот збор за тоа како ќе се претстават. Ние располагаме со опрема кој им стои на располагање - вели Стојан Дамчески, секретар на МТФ „Војдан Чернодрински“. Публиката, пак, излегуваше од салата видно збунета и без заокружен впечаток за изведбите. - Не можам да кажам ништо за претставата „Војцек“ на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Заев не негира дека имало средби токму овде, а она што останува непознато е за што разговарале Катица и Заев. Отворениот сомнеж кажува дека Зоран Заев е ...
сите 255 | | | веќе видена

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 123 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 237 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар заврши голема работа откако со победата над Мотор си го осигура пласманот во осминафиналето на две кола до крајот пред групната фаза од ЛШ. Сепак, пред ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Албански и турски претстави без симултан превод

Од:
До кого (е-маил):
Порака: