Загадувањето е главниот предизвикувач на ракот на белите дробови, дојката и простатата

Најновата научна студија која ја спроведоа истражувачите од Универзитетот „Стони Брук“ во Њујорк покажала дека во 90% од случаите модерниот начин на живеење е главниот предизвикувач на канцерогените заболувања кај луѓето. Споерд истражувањата, лошата исхрана, недостатокот од физичка активност, стресот и загадувањето се наведуваат како главни фактори кои допринесуваат за рак на белите дробови, дојката и простатата. Истражувачите за време на студијата ги проучувале и генетските „отисоци на прстите“ од неколку видови карциноми како би се обиделе да сфатат колкаво е влијанието на околината во неговиот развој, пренесуваат британските медиуми. Според истражувањето чии резултати неодамна беа објавено во едно научно списание се проценува дека 90% од ракот е предизвикан поради надворешните фактори во однос на клеточните грешки во организмот. Резултатите на двете сутдии укажуваат на тоа дека здравиот начин на живот е клучен во намалувањето на ризикот од добивањето на канцерогени заболувања.
| | веќе видена | слични
2 копии

Западниот начин на живот доведува до ширење на рак кај сиромашните. Ова го соопшти британскиот весник Индипендент, повикувајќи се на американски истражувања кои разгледуваат податоци за ширењето на подмолната болест до 2012 година. Некогаш сметан за порок на богатите, ракот сега влијае сериозно во секој регион. Се очекува остро зголемување на заболените да ги засегне најсиромашните точки на светот. Линдзи Торе од Американското друштво за борба против ракот утврдува дека ширењето на болеста се намалува во држави во кои граѓаните имаат високи примања, но се зголемува во земјите со низок стандард на живеење. Разликата е особено видлива во случаите на рак на белите дробови, цревата и дојка кај жените. Подобрувањата на индикаторите кај луѓето со повисок животен стандард се објаснуваат со пристапот до подобри истражувања, пристапот до третман, како и намалувањето на ризичните фактори како пушењето. Позагрижувачко е дека зголемувањето на ракот кај посиромашните може да се објасни и со „усвојувањето на западниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 163 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 4 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 182 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 190 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загадувањето е главниот предизвикувач на ракот на белите дробови, дојката и простатата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: