Д-р Оливер Јовковски - Здравјето нe прашува дали пушиме активно или пасивно!

Тренд, каприц или зависност тивкиот убиец, не само што предизвикува штета на оние кои директно го консумираат туку и на оние кои случајно или неслучајно се нашле во близина на пушач. Митот за пасивното пушење сепак е повеќе од мит. „Долготрајната изложеност на чад од цигари го зголемува ризикот од појава на карцином на белите дробови, па така непушач кој живее со пушач има 20-30% повеќе шанси да заболи од овој карцином. Пасивното пушење неповолно влијае на срцето и го зголемува ризикот од појава на коронарна срцева болест за 25-40%. Штетноста на чадот од цигарите произлегува од тоа што тој содржи 7000 хемиски соединенија, a 69 од нив се докажани канцерогени соединенија" вели д-р Оливер Јовковски, специјалист по пулмоалергологија во Клиничката болница „Аџибадем Систина".
| | веќе видена | слични

Срцето е еден од најважните органи во човечкото тело бидејќи одговара за циркулацијата на крвта и го снабдува телото со кислород и хранливи материи, од кои тоа има потреба за да работи. За жал, некои вообичаени навики му штетат до таква мера, дека еден ден може да се открие дека е премногу доцна за да си помогнеме. Јадењето за смирување Често јадеме не затоа што сме гладни, туку затоа што храната ни дава емоционална утеха и чувство за контрола и безбедност. За жал, т.н. „храна за удобност“ најчесто е смртоносна за срцето – колачи, мрсни производи и солени закуски. Намалета ја храната, зголемете го внесот на вода и избегнувајте пржени работи. Алкохолот По некоја чашка од време на време нема да ви наштети особено, особено ако зборуваме за вино, што дури е корисно. Редовната употреба на алкохолни пијалаци, сепак значително го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести и го крева крвниот притисок. Солта Храната нема вкус, без малку сол, но ако претерувате со овој зачин (а тоа ќе биде така, ако ...
| | веќе видена | слични

Сите знаеме дека цигарите се лоши за нашето здравје и за здравјето на луѓето околу нас. Ако пушите цигари, можеби конечно ќе решите да ја отстраните оваа лоша навика, сега откако ја видовте сликата и дознавте што се внесувате во вашето тело со секоја запалена цигара. Ако сликата која што се наоѓа погоре ве исплаши, тоа е реалност. Треба да се плашите. Цигарите содржат кадмиум од батерија, бутан од запалка, метан од канализација, арсен од отрови. Исто така содржат и амонијак од сретствата за чистење на WC, метанол од ракетно гориво, хексамин од запалка за скара и стеаринска киселина од свеќа. Грозно нели? Што ако се решите да ги оставите цигарите? Што ќе се случи со вашето здравје и тело? Американското здружение за рак кажува дека само 20 минути после последната изгасната цигара, се намалуваат пулсот и крвниот притисок, а тоа не е се. Две недели подоцна се подобрува циркулацијата и се зголемува капацитетот на белите дробови. После една година од престанувањето со пушење цигари се намалува ризикот од срцеви ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неретко сме слушале дека мастите се штетни за здравјето, затоа што ги затнуваат артериите, го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања, предизвикуваат дебелина … Но, британскиот кардиолог др. Асем Малхотра го тврди токму спротивното. Имено, новите истражувања покажуваат дека непријателот број еден на вашето тело – е шеќерот. Покрај тоа, др. Малхотра тврди дека полномасните производи се добри за здравјето и дека има доволно докази кои покажуваат дека тие не само што не доведуваат до проблеми со срцето, туку дека токму исхраната која вклучува полномасни млечни производи штити од срцеви заболувања и дијабетес тип 2. Малхотра ги поттикнува своите пациенти да јадат масти, но да ги избегнуваат “лајт” производите. – Им советувам да јадат полномасни производи и храна што содржи заситени масти. Кога уште ќе им напомнам да се држат настрана од сѐто она што наводно го намалува холестеролот, ме гледаат со отворена уста, вели кардиологот. Тој, исто така, објаснил дека сите производи кои наводно го намалуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател - криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 259 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 217 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Д-р Оливер Јовковски - Здравјето нe прашува дали пушиме активно или пасивно!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: