Војската и опозицијата во Судан договорија тригодишна транзиција на власта

Лидерите на суданската војска информираа дека постигнале договор со опозициската алијанса за тригодишен транзициски период, во кој земјата полека ќе ја презема ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Членови на суданските безбедносни сили смртно застрелале шест лица, вкучувајќи и еден офицер во армијата, во синоќешните судири со демонстрантите кои претходно ...
| | веќе видена | слични
3 копии
5 копии

Поранешниот судански претседател Омар ал-Башир е обвинет за убиство на демонстранти за време на протестите против режимот, кои доведоа до крај на неговото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи како „шпекулација“ ги оцени информациите во повеќе медиуми дека тој заминува во кабинетот на ...
сите 293 | | | веќе видена

Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има локални врнежи од дожд, кои во западните и крајните источни делови ќе бидат поројни и ...
сите 237 | | | веќе видена

Меган не може да сфати дека таа повеќе не е обична актерка. Сега е дел од кралското семејство. Меган Маркл уште еднаш се бори со кралското семејство и одбива ...
сите 133 | | | веќе видена

Речиси 50 Палестиници се повредени откако ја нападнаа израелската армија на границата помеѓу Појасот Газа и Израел. Палестинците денеска го одбележуваат Денот ...
сите 153 | | | веќе видена

И САД и Русија имаат заеднички интерес за бројни глобални прашања. Но, честопати се на спротивните страни, иако споделуваат иста цел. Американскиот државен ...
сите 114 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 141 | | | веќе видена

Бензините поевтинија за денар , дизелот поскапе за половина ..Поголеми поместувања нема.. Од владата оценија , пристапот е коректен , иако пазарот е ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Војската и опозицијата во Судан договорија тригодишна транзиција на власта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: