И ИВЗ и МПЦ се спукаа

Додека ИВЗ ја обвини владата за дискриминаторска политика кон исламот, од МПЦ велат дека треба да се продолжи со изградбата на црквата на Кале. Четири дена по насилството на скопското Кале, Исламската верска заедница за инцидентот ја обвини владата. Според нив, настанот бил резултат на дискриминаторската политика на владата кон исламот. - Ваквата состојба е последица на владината политика што се води во последните години, која го промовира само православието како државна религија, оставајќи го настрана исламот, на кој му припаѓа речиси половина од населението. Поради тоа цело време ИВЗ на ваквиот однос се спротивставува, како институција што ги брани и ги развива верските чувства - рече Дритон Дикена од ИВЗ. Според нив, инцидентот е продолжен синџир на дискриминацијата на исламот. Дикена како пример ги наведе поставувањето на крстовите врз исламските саат-кули, палењето и рушењето на џамиите во 2001 година, узурпацијата на Јени-џамија во Битола, градењето на Македонска филхармонија врз вакафот Ибни ...
| | веќе видена | слични

СОЖИВОТ НА ДЕЛО Дали исламот и неговите припадници се дискриминирани во Македонија, како што вчера обвини врвот на Исламската верска заедница? Држат ли тврдењата дека „Македонската православна црква молчи затоа што за нејзини интереси работи цела една Влада, додека истата Влада му предизвикува безброј проблеми на исламот“? За среќа, одговорот е негативен, а во негова полза одат голи факти. Скопската епархија на МПЦ има 93 активни цркви и 19 манастири, односно вкупно 112, додека во Скопското муфтиство има 113 џамии од кои во главниот град се дури 27! Од официјалните податоци со кои располагаат и МПЦ и ИВЗ и Комисијата за верски односи се гледа дека односот е речиси фифти-фифти или, уште попрецизно, исламските верски објекти се во блага предност. Иако е јавна тајна дека уште пред една година премиерот Никола Груевски и реис-ул-улемата Сулејман Реџепи ги испеглаа недоразбирањата околу изградбата на Филхармонијата на локација што била вакуфски имот на ИВЗ, сега некој намерно повторно ги актуелизира. Откако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 277 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 230 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И ИВЗ и МПЦ се спукаа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: