И ИВЗ и МПЦ се спукаа

Додека ИВЗ ја обвини владата за дискриминаторска политика кон исламот, од МПЦ велат дека треба да се продолжи со изградбата на црквата на Кале. Четири дена по насилството на скопското Кале, Исламската верска заедница за инцидентот ја обвини владата. Според нив, настанот бил резултат на дискриминаторската политика на владата кон исламот. - Ваквата состојба е последица на владината политика што се води во последните години, која го промовира само православието како државна религија, оставајќи го настрана исламот, на кој му припаѓа речиси половина од населението. Поради тоа цело време ИВЗ на ваквиот однос се спротивставува, како институција што ги брани и ги развива верските чувства - рече Дритон Дикена од ИВЗ. Според нив, инцидентот е продолжен синџир на дискриминацијата на исламот. Дикена како пример ги наведе поставувањето на крстовите врз исламските саат-кули, палењето и рушењето на џамиите во 2001 година, узурпацијата на Јени-џамија во Битола, градењето на Македонска филхармонија врз вакафот Ибни ...
| | веќе видена | слични

СОЖИВОТ НА ДЕЛО Дали исламот и неговите припадници се дискриминирани во Македонија, како што вчера обвини врвот на Исламската верска заедница? Држат ли тврдењата дека „Македонската православна црква молчи затоа што за нејзини интереси работи цела една Влада, додека истата Влада му предизвикува безброј проблеми на исламот“? За среќа, одговорот е негативен, а во негова полза одат голи факти. Скопската епархија на МПЦ има 93 активни цркви и 19 манастири, односно вкупно 112, додека во Скопското муфтиство има 113 џамии од кои во главниот град се дури 27! Од официјалните податоци со кои располагаат и МПЦ и ИВЗ и Комисијата за верски односи се гледа дека односот е речиси фифти-фифти или, уште попрецизно, исламските верски објекти се во блага предност. Иако е јавна тајна дека уште пред една година премиерот Никола Груевски и реис-ул-улемата Сулејман Реџепи ги испеглаа недоразбирањата околу изградбата на Филхармонијата на локација што била вакуфски имот на ИВЗ, сега некој намерно повторно ги актуелизира. Откако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И ИВЗ и МПЦ се спукаа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: