Богдановиќ: Напуштање на преговорите со Приштина би било трагично

3 копии

Белград нема да го прекине дијалогот со Приштина, бидејќи тоа е единствениот начин да се решат проблемите на Србите и статусот на Косово, оцени денеска министерот за Косово, Горан Богдановиќ. Министерот предупреди дека секој друг обид да се дојде до решение би бил трагичен. „Сите проблеми со кои се соочуваат Србите на Косово и Метохија можеме да ги решиме со дијалог, се друго би било трагично и затоа нема да го прекинеме дијалогот“, изјави Богдановиќ. Изјавата на министерот доаѓа по барањето на дел од косовските Срби, Белград да ги прекине контактите со Приштина, бидејќи на тој начин, како што сметаат, ја признава независноста на Косово. Богдановиќ нагласи дека договорите постигнати во Брисел во никој случај не го прејудицираат статусот на Косово - ниту де јуре, ниту де факто. На вчерашниот собир „Големо Собрание на српскиот народ на Косово и Метохија“, кои во Звечан го организираа Собранието на заедниците на општините на Косово и Метохија и Српскиот национален совет, 627 делегати го отфрли договорот ...
| | веќе видена | слични

Брисел, 13 јули - Косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај, денеска во Европскиот парламент во Брисел рече дека доколку „Белград беше пофлексибилен“ досега ќе можеше да постигне шест спогодби во рамки на дијалогот со Приштина. Говорејќи пред Комисијата за надворешни работи на ЕП, Хоџај рече дека Србија треба да ја прифати независноста на Косово и нагласи дека Приштина е „предана“ на дијалогот со Белград и покрај жестоките критики на косовската опозиција. Според Хоџај, во Белград постојано тлеат идеите за поделба на Косово, размена на територии и создавање на големи еднонационални држави на Балканот. Хоџај оцени дека клучна цел на дијалогот Белград - Приштина е создавање на доверба и додаде дека Приштина сака што е можно поскоро да воспостави нормални односи со Белград, но никогаш нема да се согласи на поделба на Косово. Тој изрази задоволство дека во рамки на дијалогот веќе се постигнати три спогодби и нагласи дека предмет на разговорите не е статусот на Косово, бидејќи „тоа е веќе затворено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 110 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 65 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Богдановиќ: Напуштање на преговорите со Приштина би било трагично

Од:
До кого (е-маил):
Порака: