Со полнењето на оризовите ниви во месноста Босевица започна овогодишната наводнителна сезона


2 копии

16.04.2018 Со пуштањето на водата во каналската мрежа од хидросистемот „Брегалница“ официјално започна полнењето на земјоделските површини на кои годинава ќе се сее ориз во кочанскиот регион. Први вода добија земјоделците во месноста Босевица во атарот на Кочани, а до крајот на неделата ќе започне полнењето на нивите и во Виница, Горни и Долни Подлог и Мојанци. Од водостопанската подружница “Брегалница“ истакнаа дека поради неповолните временски услови и врнежите од дожд и снег пред почетокот на сезоната, земјоделците не можеле навреме да ги подготват површините, поради што морале за извесен период да го одложат пуштањето на водата во каналите.
| | веќе видена | слични

Неисчистените канали во Тиквешијата ќе предизвикаат проблеми кај земјоделците обвинија на прес ВМРО ДПМНЕ Кавадарци, од подружницата Тиквеш, ги отфрлаат обвинувањата.На почетокот на новата сезона каналите за наводнување со кои стопанисува Водостопанство Тиквеш се во катастрофална состојба, вака на прес конференција обвинија од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци на адреса на подружницата во Кавадарци.– Се наоѓаме на почетокот на новата полевна сезона, каналите со кои стопанисува водостопанство Тиквеш се во катастрофална состојба ниту се исчистени полни се со земјен нанос, вегетацијата од капини не е искастрена а сифоните и цевководите се целосно хаварисани. Пумпните станици се во таква состојба што оваа година земјоделците од т.н горни зони речиси и да не очекуваат вода за наводнување. Уште од пред два дена согласно законот за водостопанство требаше официјално да започне полевната сезона меѓутоа прашање е дали и после еден месец оваа неспособно раководство на Тиквеш ќе овозможи да протече вода низ ...
| | веќе видена | слични

Владата на Заев преку своите партиски полтрони кои се поставени на клучни позиции во државата на најдрзок начин се обидува да ги уништи земјоделците во тиквешкиот регион, ова на прес конференција го потенцираше Марјан Димитров од ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци. -Се наоѓаме на почетокот на новата поливна сезона, а каналите со кои стопанисува „Водостопанство Тиквеш“ се во катастрофална состојба, тие ниту се исчистени, а полни се и со земја и нанос, а вегетацијата од капини не е ниту искастрена, а сифоните и цевководите се целосно хаварисани. Пумпните станици се во таква состојба што оваа година земјоделците од така наречените горни зони речиси и да не очекуваат вода за наводнување. Уште пред два дена согласно законот за водостопанство, а и по барање на жителите на селата требаше официјално да почне поливната сезона, меѓутоа прашање и дали после еден месец ова неспособно раководство на „Водостопанство Тиквеш“ ќе овозможи да протече вода низ каналите, потенцира Димитров. Тој додава дека и доколку би протекло вода после ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со полнењето на оризовите ниви во месноста Босевица започна овогодишната наводнителна сезона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: