„Русинка“ наштимана за евровизиска трка

Влатко Илиевски ја оствари ланската амбиција да пее на Евровизија, победувајќи на изборот, кој како по традиција помина со многу технички проблеми, „де жаву“ рефрени и сценарио како за училишна приредба. По петчасовното маратонско издание на Скопскиот фестивал прексиноќа во полупразната Универзална сала, попрок-пејачот Влатко Илиевски со песната „Русинка“ очекувано беше избран за македонски претставник за Евровизија, која ќе се случува од 10 до 14 мај во Дизелдорф, Германија. Во не многу силна конкуренција, со голем број дебитанти и анонимци, кои изведоа неатрактивни песни, без впечатлив рефрен и со едноличен ритам, Илиевски со неговата „Русинка“ авторски потпишана од Глигор Копров, Владимир Дојчиновски, Јован Јованов и од Марко Маринковиќ-Слаткар, убедливо освои 3.054 гласови според телевоутингот и 12 бода од стручното жири. Тој довербата ќе треба прво да ја оправда на второто полуфинале на 56-то издание на Евровизија на 12 мај, и евентуалниот пласман меѓу првите десет би значел место во финалето. Ако ...
| | веќе видена | слични

Влатко Илиевски и неговата Русинка годинава ќе не претсавуваат на Евросонг кој се оддржува Дизелдорф, Германија. Илиевски ги освои симпатиите и на жирито и на публиката и ја доби честа да ја претставува Македонија во Германија. Од телевоутинг Влатко освои 3054 гласови, а стручното жири му додели 619 бода, што беше доволно за победа и негов премиерен настап на Евросонг од 10 до 14 мај. Зад Русинка стојат потписите на Григор Копров, Владимир Дојчиновски – музика, Марко Маринковиќ-Слаткар – текст, а за аранжманот се погрижија Јован Јованов и Владимир Дојчиновски. По Илиевски на листа се најде Мартин Србиновски со песната "Рам там там" а третото место го освои групата Офсајд со песната "Секој ден". Србиновски и Офсајд ќе учествуваат во финалната вечер на реномираниот меѓународен фестивал Сунчане скале во Херцег Нови, Црна Гора. На фестивалот СКОПЈЕ 2011 за прв пат беа доделени и наградите: за посебен придонес и ангажман на Скопскиот фестивал која постхумно му беше доделена на македонската музичка легенда ...
| | веќе видена | слични

Мило ми е што сите во салата ја прифатија песната и што 1.500 луѓе ракоплескаа по моето прогласување, што немаше свирежи и гласни реакции, како што беше случај други години -Влатко Илиевски Домашен „Евросонг 2011“ Македонски претставник на 56-то евровизиско издание што ќе се одржи во мај во Диселдроф, Германија, е Влатко Илиевски, кој со песната „Русинка“ ќе се обиде да ја внесе Македонија во финалето на овој престижен европски музички фестивал. Илиевски убедливо победи освојувајќи максимален број поени од публиката, од која доби 3.054 гласа со телефонското гласање и од петнаесетчленото жири, кое му даде 619 поени, и со максимален број бодови и две дванаесетки го доби билетот за Германија. За разлика од лани, кога со „Среќа“ за влакно не победи на изборот, овој пат зад него застана моќна авторска екипа што ја сочинуваа: композиторите Григор Копров и Владимир Дојчиновски-Дојчин, текстот е на Марко Маринковиќ-Слаткар, а аранжманот е на Јован Јованов. Со реплика на познатата руска народна песна „Каљинка“ и ...
| | веќе видена | слични

„Скопје 2011“ национален избор за „Евросонг“ Како што се очекуваше и шпекулираше непосредно пред почетокот - и официјално, годинашен победник на Скопскиот фестивал и претставник на Македонија на 56. издание на Изборот на песна за Евровизија е Влатко Илиевски. Со аплауз и вресоци, половина час по полноќ, беше поздравен победникот на „Скопје 2011“, што се одржа завчеравечер во Универзална сала во Скопје. Маратонскиот избор донесе познат епилог - се остварија предевровизиските прогнози, а Влатко ја однесе победата благодарение на композицијата „Русинка“, чија музика ја напишаа Григор Копров и Владимир Дојчиновски-Дојчин, текстот го направи Марко Маринковиќ-Слаткар, а аранжманот го спакуваа Владимир Дојчиновски-Дојчин и Јован Јованов. Илиевски имаше чиста победа - убедливо беше најдобар во освојувањето на телефонските гласови, но и најуспешен според вкусот на петнаесетчлената жири-комисија, што во превод би значело дека ги освои највисоките поени – две „дванаесетки“. Веднаш по него, како второпласиран во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Русинка“ наштимана за евровизиска трка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: