Вистината за пропаѓањето на маите

Илјада години стари саркофази откриени на југот на Мексико можат да дадат одговор за исчезнувањето на Маите, изјави археологот кој е одговорен за нивното пронаоѓање. Гробот кој бил пронајден во ноември од страна на тамошниот Национален институт за археологија (INAH) во градот Тонини на границата со Гватемала бил чуван во тајност се до денеска. - Камениот надгробен споменик датира од периодот помеѓу 840 и 900 година од новата ера, кога и започнало пропаѓањето на цивилизацијата на Маите, откри Хуан Јадеум на конференцијата за новинари. Остатоците пронајдени внатре укажуваат на тоа дека припаѓаат на жени. Саркофагот е опишан како уникатен мексикански антиквитет, а неговото пронаоѓање треба да помогне да се открие кој е одговорен за колапсот на Маите, дали тоа се локалните жители под влијание на доселениците, или пак оние кои пристигнале од Централна Америка. Цивилизацијата на Маите датира од периодот од 2000 години пред новата ера па до 1546 година на нивата ера, што е пола век по доаѓањето на шпанските ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 227 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 269 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 54 | | | веќе видена

Субвенции за хибриди и електрични возила е субвенционирање на ексклузивна потрошувачка. Тоа, само по себе, не помага во борбата во загадувањето, безбедноста на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вистината за пропаѓањето на маите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: