Распитот на осомничените за убиството во Мала Речица заврши - СЕ ЧЕКА ОБВИНЕНИЕТО

2 копии

Заврши распитот на 12-те осомничени за убиство на Наип Реџепи од Куманово кое се случи на 5 април во близина на седиштето на ДУИ во Мала Речица.Уште двајца беа ранети. Се очекува наскоро да биде составено обвинението. Сите 12 лица се осомничени за убиство на повеќе од едно лице. Наим Реџепи од Куманово беше убиен во во вооружена престрелка која се случи околу 18 часот и дваесет минути во Мала Речица во близина на седиштето на ДУИ. Според информациите кои беа објавени во јавноста станува збор за две ривалски кумановски групи на Демократската Унија за Интеграција. Тие пред да се случи инцидентот излегувале од седиштетот од Мала Речица кое е само на околу триста метри од местото на вооружената пресметка. Недоразбирањата околу управување со разгранокот на ДУИ во Куманово постојат со години, а во јуни 2015 година, беше убиен кандидатот за претседател на разгранокот, Џемаил Реџепи, познат како командант Шќипоња.
| | веќе видена | слични

Тетово во петок ќе биде блокирано со масовен протест на кој се очекува 50.000 демонстранти да го изразат своето незадоволство од Владата и општина Тетово, незадоволни од одлуката да се изгради големо казино во Мала Речица, пренесува порталот на албански јазик „Америка Радио“. Според порталот, најголемото казино во Тетово за многу брзо време ќе биде отворено, а истото ќе биде лоцирано во близина на Средното медицинско училиште и Тетовскиот универзитет. Казиното ќе биде раководено од еден Македонец и еден Албанец од Тетово. Како што дознаваат од „Америка Радио“, Албанецот е висок функционер на ДУИ од Тетово, кој е познат како финансиер на оваа партија и близок на лидерот, Али Ахмети. Казиното ќе биде најголемото во Полошкиот регион, а 36-то по број, само во Тетово. Според порталот, целта на отворање на казиното е „перење пари“ од различни бизнисмени и политичари, кои сакаат да ги легализираат своите пари добиени од тендери, проституција и други незаконски дела. Од „Америка Радио“ велат дека владејачката ...
| | веќе видена | слични

Порталот мкд.мк повикувајќи се на извори од Брисел пишува дека Ахмети притиска на чело на државата да стои Албанец, а за сметка на тоа да ја ослободи фотељата во законодавниот дом. Дали Законот за јазиците е само почеток на финализацијата на планот за исполнување на Тиранската платформа. Бриселски извори од Мала Речица откриваат дека апетитите на ДУИ се зголемуваат, па сега се цели и на претседателската позиција. Порталот мкд.мк повикувајќи се на извори од Брисел пишува дека Ахмети притиска на чело на државата да стои Албанец, а за сметка на тоа да ја ослободи фотељата во законодавниот дом. Иако неодамна тврдеше дека не бил пазарџија од Бит Пазар, сепак се поочигледно е дека Ахмети наголемо се пазари со Заев не само за министерски позиции туку и за заеднички претседателски кандидат на изборите следната година. - Бриселски дипломатски извори велат дека на една од последните средби меѓу Заев и Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните претседателски избори СДСМ и ДУИ да излезат со заеднички кандидат за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Порталот МКД.мк, повикувајќи се на извори од Брисел објавува дека на една од последните средби меѓу Зоран Заев и Али Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните претседателски избори СДСМ и ДУИ да излезат со заеднички кандидат за шеф на државата, Албанец, а спикерското место да се врати. -Од она што може да се дознае од бриселски дипломатски извори, целта на ДУИ овојпат е претседателското место на државата. Го добија претседателското место во Собранието, сега на ред е и позицијата шефот на државата. Ова ДУИ веќе го најави и за време на последните избори за претседател на Македонија, за заеднички кандидат, но тогаш тоа не помина кај нивниот тогашен коалициски кандидат ВМРО-ДПМНЕ, објави порталот. Овојпат, меѓузависноста во коалицијата СДСМ-ДУИ е многу поголема, па апетитите на Ахмети се вратија. -Бриселски дипломатски извори велат дека на една од последните средби меѓу Заев и Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните претседателски избори СДСМ и ДУИ да излезат со заеднички кандидат за шеф на државата, ...
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 360 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 110 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 100 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Распитот на осомничените за убиството во Мала Речица заврши - СЕ ЧЕКА ОБВИНЕНИЕТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: