Идната недела почнува зимското сметање на времето – ќе се стемнува пред 17 часот

6 копии

Наредната недела, ноќта меѓу сабота и недела, односно меѓу 28 и 29 октомври почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час назад. Тоа значи дека во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се вратат на 2 часот така што ќе се спие еден час повеќе. Зимското сметање на времето почнува последниот викенд во октомври и трае до последниот викенд на март. Поместувањето на стрелките во Западна Европа е воведено во почетокот на 1970-тие години со образложение дека со тоа се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда во потрошувачката на електрична енергија, се зголемува продуктивноста, се подобрува приспособувањето на луѓето и работниот ден го прави поефикасен. Преминувањето на летно и зимско време првпат е забележано во 1916 година во земјите на северна Европа, а досега воведено е во околу 70 земји, главно на северната хемисфера. Стрелките не се поместуваат секаде во светот во исто време. Така, САД и Канада во 2007 година воведоа зимското сметање на времето да ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Зимското сметање на времето почнува престојниот викенд кога во сабота кон недела во три часот по полноќ стрелките од часовникот ќе се поместат еден час назад. Тоа значи дека времето во три часот ќе се смета како два часот. Зимското сметање на времето почнува последниот викенд од октомври и трае до последниот викенд во март кога започнува летното сметање на времето.
| | веќе видена | слични

Ноќта меѓу 28 и 29 октомври 2017 година во 3 часот по полноќ почнува зимското сметање на времето. Таа ноќ стрелките на часовникот се враќаат ден час наназад. Преминувањето на летно и зимско сметање на времето прв пат е забележано 1916 година, во земјите на северот од Европа поради заштеда на енергија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тоа значи дека времето во три часот ќе се смета како два часот.  Зимското сметање на времето почнува последниот викенд од октомври и трае до последниот викенд во март кога започнува летното сметање на времето. 
| | веќе видена | слични
5 копии

Кај нас како и во повеќето европски држави, последниот викенд од октомври, ноќта на 28 кон 29 октомври стрелките на часовникот се поместуваат за еден час назад (од 3 часот на 2) и со тоа почнува зимското сметање на времето. Автоклубовите во регионов ги предупредуваат возачите дека во текот на зимското сметање на времето, на моторните возила во текот на возењето треба да бидат запалени дневни или кратки светла како што наложува Законот за сообраќај. Возачите на моторцикли знаат дека во текот на цела година мора да имаат запалени светла на своите моторцикли.
| | веќе видена | слични

Останато

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 624 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поседува докази за притисоците кои Зоран Заев и власта ги вршеле врз пратениците на опозицијата со цел нивен глас за промена на името, изјави синоќа ...
сите 251 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Идната недела почнува зимското сметање на времето – ќе се стемнува пред 17 часот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: