Писта среде океан - ова е најубавиот и најстрашниот аеродром на светот


2 копии

И додека едни уживаат во спетакуларната глетка додека слетуваат и полетуваат од овој аеродром, другите се преплашени поради фактот дека пистата долга 3200 метри се наоѓа на надморска висина од дури два метри. И додека едни уживаат во спетакуларната глетка додека слетуваат и полетуваат од овој аеродром, другите се преплашени поради фактот дека пистата долга 3200 метри се наоѓа на надморска висина од дури два метри.Меѓународниот аеродром на Малдивите е единствениот ој нуди интернационални летови во оваа држава во јужна Азија. Сместен на островот Хулхуле, во близина на главниот остров Мале по кој го добил името. Погледнете како изгледа:
| | веќе видена | слични

Во Франција, Португалија и Шкотскасе наоѓаат три од десетте најопасни аеродроми на светот. Ако во некои од авионите треба да аплаудирате по успешното слетување, тогаш тоа е кога ќе слетате на една од овие писти: Прицезата Јулијана – Свети Мартин, Карибите Овој аеродром се наоѓа на холандскиот дел од островот Сент Мартин. Тоа е вториот најпрометен аеродром во источниот дел на Карибите. Авионите овде летаат 20-30 метри над главата на туристите. Аеродормот е познат по кратката писта за слетување, долга 2180 метри, која е едвај доволна за големите авиони. Поради тоа кога ќе слетаат на островот летаат многу ниско, над Махо плажата. И покрај тешкиот пристап, досега немало големи инциденти при слетувањето. Хуанхо, Саба (Холандските Антили) Најкратката патека за слетување се наоѓа на островот Саба. Долга е само 400 метри. Пилотите при слетувањето и полетувањето на неа се соочуваат со силни ветришта. Опасноста е во неговата позиција заради сокриеното високо брдо, а на секој крај на пистата има карпи кои се спуштаат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Меѓународниот аеродром во Мале, главниот град на Малдивите, е единствен кој нуди интернационални летови во оваа островска држава во јужна Азија. Се наоѓа на островчето Хулхуле, во близина на главниот остров Мале. Некогаш аеродромот го носел името на првиот малдивски претседател Ибрахим Насир, а денес се нарекува Меѓународен аеродром Велана. На ова островче во Индискиот Океан аеродромот првпат е отворен во октомври 1960 година. Тогаш имал само челична писта со димензии од 23 на 914 метри. Со порастот на бројот на туристи во оваа егзотична дестинација, аеродромот бил реновиран и проширен. Островот-аеродром денес содржи и метеоролошка станица и хотел наменет за патниците на кого Малдиви им е транзитна земја. И додека некои уживаат во спектакуларната глетка додека слетуваат и полетуваат од овој аеродром, многумина се исплашени од фактот што пистата е широка 45 и долга 3.200 метри, а се наоѓа на надморска височина од само два метра.
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 477 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 172 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 128 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Писта среде океан - ова е најубавиот и најстрашниот аеродром на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: