Првиот супериорен „in-display“ скенер за отпечатоци прво кај Mate 20 Pro


Имате оптички скенери за отпечатоци под дисплејот, но ги има и оние супериорните, ултрасонични. Вториот ултрасоничен сензор на Qualcomm ќе биде главната точка за продажба на Samsung Galaxy S10 , со оглед на тоа што за прв пат ќе биде вграден во висок профил на уред наменет за масовна потрошувачка. Веќе постојат телефони со вграден сензор во дисплејот, како што е Vivo NEX со неговата поп-ап селфи камера, но има читач под стаклото од кинеската компанија Gudix. Технологијата на Qualcomm функционира со точност до 800 микрони, додека претходната генерација на скенери имаше максимално препознавање до 300 микрони. Новиот ултрасоничен „in-display“ читач веројатно ќе го видиме прво кај Mate 20 Pro
| | веќе видена | слични

Концептот со Vivo Apex ни овозможува да видиме како во реалноста изгледа скенерот за отпечатоци, вграден во дисплејот. Galaxy S10 ќе направи нов стандард во оваа технологија, со оглед на тоа што доаѓа со ултра-соничен читач. Кинеските фабрики имаат неверојатни 45 милиони нарачки за вакви скенери, што значи дека сите кинески смартфони доаѓаат со ваква технологија. Се очекува од Huawei да нарача 6 милиони примероци за Mate 20 Pro, Xiaomi ќе оди со 3 милиони, а Vivo и Oppo заедно ќе нарачаат 33 милиони вградени сензори во дисплејот.
| | веќе видена | слични

Новиот очекуван уред на Honor од средната класа, 8X, конечно има официјален датум на претставување - 5 септември... Кинеската компанија сеуште не го најави датумот јавно, но испрати покани кон главните медиуми, кои потврдуваат дека Honor 8X навистина ќе биде официјално достапен од следниот месец. Интересно е што 8X нема да биде единствениот уред најавен на 5 септември. Заедно со него, ќе биде најавена и подобрена верзија од уредот, позната како Honor 8X Max, истотака достапна од следниот месец. Двата уреди ќе доаѓаат со Android 8.1 Oreo, но Honor 8X Max ќе има значително поголем, 7.1 инчен дисплеј со FHD+ (1080 x 2244 пиксели) резолуција. Сеуште не знаеме со кои процесори ќе доаѓаат, но мали се шансите тоа да биде Kirin 980. Според TENAA, Honor 8X Max ќе има дуален систем камери од 16 и 2 мегапиксели и 8 мегапикселна селфи камера, како и голема батерија од 4900mAh. Двата вклучуваат скенер за отпечатоци, Wi-Fi, Bluetooth и 4G. Иако Honor 8X и 8X Max официјално ќе бидат најавени во Кина следниот месец, ...
| | веќе видена | слични

Пред само неколку месеци се запознавме со првиот телефон кој доаѓаше со скенер за отпечатоци, а само поливна година подоцна, ваквите уреди започнаа да станауваат секојдневие... Vivo Apex беше еден од првите уреди кои го претставија ваквиот концепт. Сега, не само што очекуваме Galaxy S10 да доаѓа со ваква карактеристика, туку веќе само во Кина има 45 милиони нарачки за вакви скенери за овогодинешните телефони. Huawei е една од тие компании, која се очекува да нарача 6 милиони скенери за Mate 20 Pro, Xiaomi е поскромна, со 3 милиони нарачки, додека Vivo и Oppo веќе имаат нарачано над 33 милиони скенери за нивните уреди. Со ваквите податоци, изгледа дека нема следната година, туку до крајот на 2018 година ваквите скенери ке станат секојдневие на масовниот пазар, заедно со се помалите рамки околу дисплејот и високите цени. Одлично!
| | веќе видена | слични

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првиот супериорен „in-display“ скенер за отпечатоци прво кај Mate 20 Pro

Од:
До кого (е-маил):
Порака: