Претседателот Вељаноски ги прими годинешните стипендисти на ИПС Програмата

Понеделник, 17 февруари 2014 година Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски, како покровител на Програмата – Меѓународна парламентарна стипендија (ИПС) на германскиот Бундестаг, денеска ги прими годинешните стипендисти од Република Македонија, Ивана Васева и Дејан Чуповски, предводени од амбасадорот на СР Германија, г-ѓа Гудрун Штајнакер Претседателот Вељаноски изрази задоволство да биде покровител на оваа програма која со традиција и успех се реализира од 2001 година и низ која можност за студиски престој во Германија имале 40 млади луѓе од Македонија. Меѓународната парламентарна стипендија (ИПС) е традиционална активност на германскиот Бундестаг, односно проект на Германскиот парламент кој заедно со Техничкиот универзитет, Слободниот Универзитет и Универзитетот Хумболт од Берлин, дава можност на млади луѓе со завршено универзитетско образование од земјите од Југоисточна Европа да се запознаат со парламентарниот систем на Германија. Учесници во овој проект се политички и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, како покровител на Програмата – Меѓународна парламентарна стипендија на германскиот Бундестаг, денеска ги прими годинешните стипендисти од Република Македонија, Ивана Васева и Дејан Чуповски, предводени од амбасадорот на СР Германија, Гудрун Штајнакер. Како што соопштија од Кабинет на претседателот на Сообранието, Вељаноски изразил задоволство да биде покровител на оваа Програма, која со традиција и успех се реализира од 2001 година и низ која можност за студиски престој во Германија имале 40 млади луѓе од Македонија. Учесници во овој проект се политички и општествено ангажирани млади луѓе од повеќе земји (28) на Централна, Источна и Југоисточна Европа, со интерес за работа во државната администрација или пошироко во јавниот живот на нивната земја. Селектираните кандидати директно работат во кабинетите на германските пратеници за време од пет месеци (од 1 март до 31 јули). Тие се вклучени и запознаени со работата на пратеникот во целост. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 258 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 180 | | | веќе видена

Вкусен ручек за целото семејство. 800 гр боранија 2 домати 50 гр суво месо 50 гр презла 100 гр жолто сирење 1 главица кромид 3 чешниња лук 2 лажици масло сол ...
сите 127 | | | веќе видена

Пожар попладнево избувна во близина на караулата Чашка, над селото Кучково, на македонско – косовската граница. Командирот на Бригадата за Противпожарна ...
сите 135 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Вељаноски ги прими годинешните стипендисти на ИПС Програмата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: