На Водно се одржа првиот ревијален натпревар во сноуборд

2 копии

Андреа Угриновска од Македонија во женска конкуренција и Христо Ахтаподов од Бугарија кај мажите се најуспешните двајца сноубордери на првиот ревијален натпревар во сноуборд, што се одржа вчера попладне на падините на Водно во организација на Скијачката Федерација на Македонија и Сноуборд клубот Полар. Натпреварот на кој учествуваа вкупно 35 натпреварувачи од Македонија, Србија, Бугарија и Хрватска се одржа во близина на Милениумскиот Крст на патека долга 70 м. и на којашто беа поставени три лизгачки „фристајл“ елементи. Иако овој натпревар беше од ревијален карактер патеката беше поставена според светски стандари и немаше ниту една повреда во текот на тренингот и на натпреварот. Победници во женска конкуренција се Угриноска Андреа - Македонија, Бетиславиќ Паулина - Хрваска и на третото место Мишетиќ Ана - Хрватска, додека во машка конкуренција прв беше Ахтоподов Христо - Бугарија, втор Филиповиќ Филип - Србија, а трет Малинковски Давид - Македонија. Вчерашниот ревијален натпревар на Водно беше последната ...
| | веќе видена | слични

Балканските сноубордери викендов пред скопјани ја покажаа својата умешност на шеснаесетиот по ред Европски куп во сноубординг, кој за прв пат се одржа на Водно. Андреа Угриновска од Македонија во женска конкуренција и Христо Ахтаподов од Бугарија кај мажите, се најуспешните двајца сноубордери на првиот ревијален натпревар во сноуборд. Ревијалниот натпревар на Водно беше последната спортска активност од „СНОУБОРД-ВИКЕНДОТ“ што во саботата почна со двата натпревари во Маврово и тоа во две сноуборд дисциплини: слоупстајл и бигер. Сноубордерите викендов се бореа за освојување на ФИС-пиоените, а на Угриновска, освоеното второ место кај жените во слоупстајл дисциплината и донесе дури 65 ФИС-поени, што се највеќе освоени поени за неа досега и најдобар пласман на едно вакво натпреварување. Наградите на првиот ревијален натпревар во сноуборд на Водно им ги врачи градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски. Превземено од Спортал
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 299 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 257 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Водно се одржа првиот ревијален натпревар во сноуборд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: