Убиен градоначалникот на Кандахар

Градоначалникот на авганистанскиот град Кандахар убиен е во самоубиствен бомбашки напад, соопштија тамошните власти. Напаѓачот го активирал експлозивот сокриен во турбанот во моментот додека градоначалникот држел говор во дворот на градското собрание, пренесува агенцијата Франс прес. Овој месец се случија две убиства на високи авганистански функционери. Насилствата се засилија откако НАТО започна да ги предава должностите на локалните единици. На почетокот на месецот во Кандахар беше убиен полубратот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Ахмад Вали Карзаи, еден од најмоќните луѓе во јужен Авганистан. Неколку дена подоцна во напад на неговиот дом во Кабул беше убиен Јан Мохамад Кан, советник на Карзаи.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на немирниот авганистански град Кандахар, Ѓулам Хајдар Хамеди е убиен во самоубиствен напад, соопштија тамошните власти. Напаѓачот активирал експлозив скриен во турбанот кога градоначалникот држел говор пред влезот на Градското собрание. Месецов се случија две убиства на високи авганистански функционери. Насилството се засили откако започна процесот на предавање на грижата за безбедноста од сили на НАТО врз локалните институции.
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот на Кандахар во јужниот дел од Авганистан денеска беше убиен во самоубиствен напад. Напаѓачот активирал експлозив скриен во неговиот турбан пред градоначалникот Гулам Хајдар пред еден од хотелите во градот. Градоначалникот присуствувал на средба со членови на општинските власти. Пред две недели во Кандахар беше убиен и братот на претседателот Хамид Карзаи, Ахмад Вали Карзаи кој се сметаше за еден од највлијателните луѓе во јужниот дел од државата.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на авганистанскиот град Кандахар загина во терористички напад на бомбаш самоубиец. Гула Хаидар Хамиди е убиен откако бомбашот ја активирал експлозивната направа скриена во турбан додека градоначалникот разговарал со граѓани во дворот на градското собрание, јавува агенцијата Франс прес повикувајќи се на полициски извори. Убиството следува само две недели по атентатот на полубратот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во сопствената куќа. Кандахар е најголем град на југот на Авганистан и е колевка на Талибанците.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиен градоначалникот на Кандахар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: