Регионот претпазлив поради порастот на смртните случаи од Западнонилскиот вирус

Западнонилскиот вирус го шири азискиот тигрест комарец, иако повеќето луѓе не покажуваат симптоми. [AФП] Здравствените власти во цела југоисточна Европа го следат ширењето на Западнонилскиот вирус, кој беше забележан во неколку држави и предизвика повеќе од десетина смртни случаи само во Србија. Според податоците на Институтот за јавно здравје во Србија, 14 граѓани починаа од почетокот на ова лето oткако беа заразени со Западнонилскиот вирус, кој го пренесува азискиот тигрест комарец. Европскиот центар за спречување болести и контрола регистрираше 104 случаи оваа година во Србија, 49 случаи во Грција, пет во Романија и по еден случај во Македонија, Хрватска и Црна Гора. Поголем дел од српските случаи се во Белград, каде што 75 луѓе се заразиле со болеста, а 14 починале. Според податоците на Институтот за јавно здравје, од 105 починати, 88 се постари од 50 години, а 67 од нив страдале од хронични болести. Драган Делиќ, директор на Белградската клиника за инфективни и тропски болести, рече дека болеста се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓународен експертски тим соопшти дека човечката туберкулоза има потекло од африкански групи и племиња и е стара дури 70.000 години, што е спротивно на досегашните верувања. Ова тврдење на научниците е сосема спротивно на општо прифатеното мислење дека туберкулозата потекнува од животните од пред 10.000 години, а подоцна се проширила и кај луѓето. Во истражувањето се наведува многу силната врска меѓу еволутивната историја на човечкиот вид и оваа тешка болест од која годишно умираат над милион луѓе во светот. Претходните истражувања покажале дека човечката туберкулоза се појавила пред 10.000 години во Африка во транзитниот период на неолитот, кога човечката популација почнала да се занимава со земјоделство, кое подоцна ќе стане доминантен начин за обезбедување на храна. Истражувачите ги комбинирале географските и генетските податоци на 259 видови на туберкулоза за да ја реконструираат историјата на болеста и да ја споредат со потеклото на луѓето во Африка. - Откривме дека основните видови на човеката ...
| | веќе видена | слични

Туберкулозата останува една од најсмртоносните заразни болести кај луѓето, убивајќи 50% од поединците кои се лекуваат. Дури и денес, секоја година, туберкулозата предизвикува 1-2 милиони смртни случаи, главно во земјите во развој. Меѓународна група на истражувачи, предводени од Себастијан Гагнеу од Швајцарскиот институт за тропски предели и Институтот за јавно здравје го идентификуваат потеклото и просторот на оваа болест. Преку користење на секвенционирање на геном на 259 Mycobacterium tuberculosis собран од различни делови од светот, тие го утврдуваат генетичкото „педигре“ на смртоносниот вирус. Истражувачите ги споредувале генетските еволутивни дрва на микробактеријата и луѓето. На нивно изненадување, филогенетските дрвја на луѓето и туберкулозната бактеријата покажува многу блиско совпаѓање. „Еволутивниот пат на човекот и туберкулозната бактеријата покажува неверојатни сличности“, вели Себастијан. Ова силно укажува на блиските односи помеѓу вирусот и човекот кои траат повеќе од 10.000 ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 241 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 115 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионот претпазлив поради порастот на смртните случаи од Западнонилскиот вирус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: