Започна пријавувањето за скопската Дедомразовска трка 2017

3 копии

Во Скопје на 24 декември(недела),во 12 часот ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на главниот град. Подигнувањето на стартните пакети од 9 до 11 часот на денот на трката. Трката покрај натпреварувачки, има и забавен карактер, можат да се пријават учесници од сите старосни групи. Должината на патеката е 2 километри . Учеството во трката чини 300 денари, а за првите 300 пријавени следува целосен дедомразовски костум, составен од палто, панталони, капа, ремен и брада.За победниците се предвидени награди, а на најсреќните учесници ќе им се исполнат новогодишните желби без оглед на резултатот и освоеното место. Пред и по трката се предвидени музичка програма и церемонија на прогласување на победниците. Трката ја организира здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“,„Кока-Кола“ и град Скопје.
| | веќе видена | слични

Дедо Мразовите во трката долга 5 километри  трчаа низ познатата мадридска авенија Пасео де ла Кастељана. Покрај  Дедо Мразовите во трката учествуваа и деца облечени во зелени костими и со шешир на џуџе на главата . Според организаторите ова била најмасовната трка на Дедо Мразови во светот. 
| | веќе видена | слични

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 424 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 364 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша во студиото на Гранд влегла нерасположена, нејзиното однесување го загрижило Саша Поповиќ, но и останатите колеги.Пеачката на снимањето се ...
сите 228 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 26 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна пријавувањето за скопската Дедомразовска трка 2017

Од:
До кого (е-маил):
Порака: