Тодор Петров сака општина Центар да се преименува во Александрија

Тодор Петров, претседателот на Светскиот македонски конгрес на својот Фејсбук-профил побара општина Центар да се преименува во Александрија. Тој наведувајќи дека во центарот на македонската метропола, но и на територијата на општина Центар, се и Филип Втори Македонски и Александар Трети Македонски, бара уште едно идентификување со античката македонска историја.. Наведувајќи десетици градови во светот кои го носат името на Александар во различни варијатни, Петров повикува да се преименува скопската општина, оти само таа немала име. Со јасното идентификување на двата гигантски споменика, од кои едниот е незавршен, како спомениците на Филип и Александар Македонски, Петров застанува отворено против политиката на државното раководство, кое споменикот на Александар го нарекува „Воин на коњ“
| | веќе видена | слични

Власта, која отпочна со целосна редифиниција на македонскиот идентитет и култура, по веројатно неуспешниот НАТО самит во април оваа година, има план да менува имиња на градови, велат извори блиски до власта. Како градови и општини, кои најчесто се споменуваат за нови имиња се општините Центар, Аеродром и Кисела Вода. Едно од имињата кои најчесто се вртат во јавноста е Александрија, а тоа преку своја иницијатива деновиве го споменува и Тодор Петров, кој е близок со актуелното раководство на власта. - Општина Центар треба да се преименува во општина Александрија. Патем и не случајно, и Филип Втори Македонски и Александар Трети Македонски, креатори на Македонската држава и Империја, се во центарот на македонската метропола. Филип II Македонски бил татко на Александар III Македонски во бракот со Олимпија. Александар III Македонски (356—323 п.н.е.), бил крал на Македонија од династијата Аргеади и владеел од 336 п.н.е. до 323 п.н.е. Тој бил еден од најуспешните војсководители во историјата на човештвото. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тодор Петров сака општина Центар да се преименува во Александрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: