Пари - Треба да поскапи осигурувањето од автоодговорност

„Кроација осигурување-неживот“ годинава планира да го удвои учеството на осигурителниот пазар од два на четири проценти. Директорот на компанијата, Драган Лазаревски, истакна дека во Македонија многу мал број граѓани го користат незадолжителното неживотно осигурување, како што е осигурувањето на имот, па токму преку него ќе се обидат да се пробијат на пазарот. Според него, задолжителното осигурување од автоодговорност во последната година е зголемено поради увозот на половни возила од странство, но во исто време се зголемени и побарувањата за штета затоа што половните возила носат поголем ризик од сообраќајни несреќи. Лазаревски истакна дека намалувањето на цената на зелениот картон, што ја најави Владата, треба да се насочи кон принципот на солидарност. - Владата се уште нема поднесено конкретен предлог до осигурителните компании за намалување на зелениот картон. Ние сметаме дека надоместот за зелен картон не треба да го плаќаат само тие што патуваат надвор од земјата. Наместо намалување на зелениот картон, ...
| | веќе видена | слични

Кроација осигурување АД Скопје-Друштво за неживотно осигурување, синоќа во манастирскиот комплекс „Свети Наум“ го одбележа двегодишното успешно работење во Република Македонија, и шест години функционирање во рамките на групацијата Кроација Осигурање. По тој повод, беше организирана свеченост каде што Претседателот на Управниот Одбор на Кроација Осигурање - Загреб Здравко Зринушиќ зборуваше за достигнувања на групацијата. Ѓоко Танасоски од охридската подружница на Кроација осигурување доби признание за најуспешен продавач во интерната и екстерната продажна мрежа на групацијата. Критериумите за оценка на најуспешните се обемот на реализирана продажба во последните 15 месеци, остварувањата во однос на планираните цели и градење на имиџот на компанијата во меѓусебните односи со клиентите. Танасоски признава дека светската економска криза го намалила бројот на осигурувања, но вели дека осигурителниот пазар полека се стабилизира. - Две години, би можело да се рече дека е релативно краток период за работење на ...
| | веќе видена | слични

Друштвото за неживотно осигурување Кроација осигурување одбележа две години постоење на македонскиот пазар со отворање нов ексклузивен продажен центар во Скопје. Иако ова е најмлада компанија на пазарот што почна да нуди услуги за неживотно осигурување, резултатите од работењето покажуваат дека за краток период успеа да добие 2,8% од осигурителното портфолио. Во првиот квартал од 2011 година компанијата бележи пораст на бруто-полисираната премија за дури 80%. “Зацртаната цел на компанијата е до крајот на оваа година Кроација осигурување да партиципира со 4% во вкупниот осигурителен пазар, додека пак, подолгорочно, во следните неколку години планираме тој удел да го зголемиме до 10%“, изјави генералниот директор на компанијата, Драган Лазарески.Задоволство од работењето на компанијата во Македонија изрази и претседателот на Управниот одбор на Кроација осигурување од Загреб, Здравко Зринушиќ. Тој најави дека во наредниот период компанијата уште повеќе ќе се посвети на регионалниот развој.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Треба да поскапи осигурувањето од автоодговорност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: