Пилот заслепен со ласер при слетување во Русија

3 копии

Пилотите на руски патнички авион “Боинг 735“, кој летал од Москва до Ростов на Дон, синоќа при слетувањето биле заслепени со ласер, но сепак успеале безбедно да го приземјат леталото Како што јавува Интерфакс , во авионот се наоѓале 97 патници, а повредени нема. Преставник на аеродромот соопштил дека ова е веќе втор случај на “ласерски напад“ од почетокот на месецот. Според него, ноќта меѓу 2-ри и 3-ти јуни заслепени биле членовите на екипажот на авионот “Ербас 320“, кој исто така слетал од Москва. Тогаш капетанот пријавил дека пилотите биле заслепени неколку минути од зелено светло. Претходно се претпоставуваше дека светлото доаѓа од ноќни клубови во градот, кои за подоцна да се утврди дека такви клубови во градот нема. Дополнително, во градот и околината неколку граѓани се пожалите дека се жртви на ласерски напад.
| | веќе видена | слични

Пилот на руски патнички авион „боинг 735“, кој летал од Москва во Ростов на Дон, завчера при слетувањето бил заслепен од ласер, но, сепак, успеал безбедно да го приземји леталото, пренесува „Интерфакс“. За време на инцидентот во авионот имало 97 патници и, за среќа, нема повредени. Аеродромските службеници велат дека тоа е втор случај на „ласерски напад“ од почетокот на месецот. Сличен инцидент се случил меѓу 2 и 3 јуни кога биле заслепени членови на екипажот на „ербас 320“, кој, исто така, летал од Москва. Тогаш капетанот на екипажот ја известил управата за летање дека пилотот бил заслепен неколку минути од зелено светло. Најпрво сомнежот бил дека светлото доаѓало од ноќните клубови кои често прават ласерско шоу. Но, подоцна било заклучено дека такви клубови нема во тој град и дека граѓаните, исто така, страдаат од сопственик на силна ласерска опрема. Во последната година биле забележани десетина такви случаи. Рускиот печат коментира дека хулиганите не размислуваат како е во таква состојба да се управува со ...
| | веќе видена | слични

Пилотите на руски патнички авион “Боинг 735“, кој летал од Москва до Ростов на Дон, синоќа при слетувањето биле заслепени со ласер, но сепак успеале безбедно да го приземјат леталото. Како што јавува Интерфакс, во авионот се наоѓале 97 патници, а повредени нема. Преставник на аеродромот соопштил дека ова е веќе втор случај на “ласерски напад“ од почетокот на месецот. Според него, ноќта меѓу 2-ри и 3-ти јуни заслепени биле членовите на екипажот на авионот “Ербас 320“, кој исто така слетал од Москва. Тогаш капетанот пријавил дека пилотите биле заслепени неколку минути од зелено светло. Претходно се претпоставуваше дека светлото доаѓа од ноќни клубови во градот, за кои подоцна се утврди дека не постојат во градот. Дополнително, во градот и околината неколку граѓани се пожалите дека се жртви на ласерски напад. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 200 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 86 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пилот заслепен со ласер при слетување во Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: