ССК: Арбитражата недоволно искористена од малите и средни компании

8 копии

Арбитражата е еден од најдобрите и најбрзите начини за решавање на стопанските спорови, но за разлика од користењето на арбитражата во светски рамки, кај нас ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ограничувањето на висината на судските такси е една од причините поради кои компаниите недоволно користат арбитража за решавање на спорови, сметаат од Сојузот ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што во последните години се зголемува свеста за договор на странките за користење на арбитражата, особено кога станува збор за договори на домашни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За значењето на континуираната соработка и поддршка што Северна Македонија ги добива од Германското друштво за интернационална соработка (GIZ) во процесите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Индексот на политики за мали и средни претпријатија на Европската унија државава бележи напредок во областа на иновациите, поедноставувањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денес во попладневните часови ќе се задржи нестабилно време со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. ...
сите 301 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССК: Арбитражата недоволно искористена од малите и средни компании

Од:
До кого (е-маил):
Порака: