Министерката за култура во посета на Кратово

4 копии

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денес ќе ги посети локалните установи од областа на културата во Кратово. Канческа-Милевска ќе ги посети Домот на културата „Лазар Софијанов“, Музејот на градот Кратово како и средновековните кули Саат кула, Златкова и Симиќева, кои претставуваат значајно културно наследство од 14 век.
| | веќе видена | слични

Hадлежните институции ќе се обидат да му дадат нов сјај на градот кој сите го нарекуваат Музеј на отворено Во изминатиот четиригодишен период, Министерството за култура целосно ги ревитализираше Музејот и Домот на културата во Кратово, а за наредниот период ветија адаптација и ревитализација на киносалата во мултимедијален простор, обнова на повеќе фасади како и донесување на закон за прогласување на старото градско јадро на Кратово за културно наследство од особено значење Од Цоцев Камен преку Шопско Рударе, па низ тајните тунели кои минуваат под секоја кула, ќе стигнете во центарот на Кратово. Овие места како од бајка, сами ја раскажуваат сопствената приказна. На вас останува истата само да ја доживеете. "Тунелите се една мистерија уште од Средниот век, кои се многу интересни и за кои треба да се направи поголемо истражување, пред да се пуштат во употреба. Цоцев Камен е место кое ние го викаме Камен Град и е многу богат локалитет. Тоа е едно од ретките места кое предизвикува големо внимание кај туристите. ...
| | веќе видена | слични

Од Цоцев Камен преку Шопско Рударе, па низ тајните тунелите кои минуваат под секоја кула, ќе стигнете во центарот на Кратово. Овие места како од бајка, сами ја раскажуваат сопствената приказна. На вас останува истата само да ја доживеете. - Тунелите се една мистерија уште од средниот век, кои се многу интересни и за кои треба да се направи поголемо истражување, пред да се пуштат во употреба. Цоцев Камен е место кое ние го викаме камен град и е многу богат локалитет. Тоа е едно од ретките места кое предизвикува големо внимание кај туристите. Но куклите се нешто најубаво во овој регион на земјава за мене и претставуваат чиста поезија - вели Паско Кузман, Директор на Управата за заштита на културното наследство. Оставените историски артефакти на забот на времето, сега ќе бидат заштитени. Со заеднички сили надлежните институции, ќе се обидат да му дадат нов сјај на градот кој сите го нарекуваат музеј на отворено. - Кратово е раритетен град, по сето она културно наследство со кое изобилува, тунелите, мостовите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи двегодишната затворска ...
сите 93 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 201 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерката за култура во посета на Кратово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: