Министерката за култура во посета на Кратово

4 копии

Министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска денес ќе ги посети локалните установи од областа на културата во Кратово. Канческа-Милевска ќе ги посети Домот на културата „Лазар Софијанов“, Музејот на градот Кратово како и средновековните кули Саат кула, Златкова и Симиќева, кои претставуваат значајно културно наследство од 14 век.
| | веќе видена | слични

Hадлежните институции ќе се обидат да му дадат нов сјај на градот кој сите го нарекуваат Музеј на отворено Во изминатиот четиригодишен период, Министерството за култура целосно ги ревитализираше Музејот и Домот на културата во Кратово, а за наредниот период ветија адаптација и ревитализација на киносалата во мултимедијален простор, обнова на повеќе фасади како и донесување на закон за прогласување на старото градско јадро на Кратово за културно наследство од особено значење Од Цоцев Камен преку Шопско Рударе, па низ тајните тунели кои минуваат под секоја кула, ќе стигнете во центарот на Кратово. Овие места како од бајка, сами ја раскажуваат сопствената приказна. На вас останува истата само да ја доживеете. "Тунелите се една мистерија уште од Средниот век, кои се многу интересни и за кои треба да се направи поголемо истражување, пред да се пуштат во употреба. Цоцев Камен е место кое ние го викаме Камен Град и е многу богат локалитет. Тоа е едно од ретките места кое предизвикува големо внимание кај туристите. ...
| | веќе видена | слични

Од Цоцев Камен преку Шопско Рударе, па низ тајните тунелите кои минуваат под секоја кула, ќе стигнете во центарот на Кратово. Овие места како од бајка, сами ја раскажуваат сопствената приказна. На вас останува истата само да ја доживеете. - Тунелите се една мистерија уште од средниот век, кои се многу интересни и за кои треба да се направи поголемо истражување, пред да се пуштат во употреба. Цоцев Камен е место кое ние го викаме камен град и е многу богат локалитет. Тоа е едно од ретките места кое предизвикува големо внимание кај туристите. Но куклите се нешто најубаво во овој регион на земјава за мене и претставуваат чиста поезија - вели Паско Кузман, Директор на Управата за заштита на културното наследство. Оставените историски артефакти на забот на времето, сега ќе бидат заштитени. Со заеднички сили надлежните институции, ќе се обидат да му дадат нов сјај на градот кој сите го нарекуваат музеј на отворено. - Кратово е раритетен град, по сето она културно наследство со кое изобилува, тунелите, мостовите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 253 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 183 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерката за култура во посета на Кратово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: