Спорт - Тетекс и Охрид немаат пари за Прва лига

Финалистот на Купот на Македонија од минатата сезона, Тетекс, и новиот прволигаш Охрид се соочуваат со големи финансиски проблеми и поради тоа можеби и нема да успеат навреме, до 30 јуни, да ги уплатат потребните 12.000 евра за да добијат прволигашка лиценца за настап во претстојниот шампионат. Двата клуба водат грчевита битка за да пронајдат адекватен спонзор, кој би можел барем малку да им ја подобри ситуацијата и да им го обезбеди настапот во елитното македонско друштво. Сепак, преговорите одат тешко. Додека охриѓани некако и почнаа со реализација на летните подготовки, „текстилците“ се уште чекаат подобри денови. Играчкиот фонд значително се намали затоа што голем дел од фудбалерите потпишаа за други клубови. - Состојбата воопшто не е розова и навистина не знам како би можел реално да ја опишам. Едноставно, се чека спонзор, одредени преговори има, но и ништо конкретно, по што би можеле да знаеме дека сигурно ќе останеме прволигаши. Свесни сме дека до крајот на јуни мора да се уплати котизацијата во ФФМ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 80 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Тетекс и Охрид немаат пари за Прва лига

Од:
До кого (е-маил):
Порака: