Спорт - Артест ќе се вика Мир во Светот

Контроверзниот играч на ЛА лејкерс повторно ги шокира навивачите поднесувајќи барање за промена на своето име. Тој во иднина сака да се вика Мир во Светот (Метта Њорлд Пеаце). Првото име „Мета“ е извлечено од будистичката религија и значи пријателство, добродушност, добронамерност. Крилото на „езерцата“ веќе го поднел барањето за промена на името во Врховниот суд на Лос Анџелес и одлуката ќе ја дознае на 26 август, а 31-годишниот кошаркар е роден како Роналд Вилијамс Артест Јуниор. - Вакво нешто само може да ви донесе насмевки. И порано ги менувале имињата, така што нема некои проблеми за тоа. Идната сезона ќе бидам застапник на Мир во Светот - се шегуваше Мич Купчак, генералниот менаџер на ЛА лејкерс. Артест пред да дојде во ЛА лејкерс пред три години важеше за еден од најконтроверзните играчи на НБА правејќи инциденти, а познат е и по тоа што во 2004 година како член на Индијана се степа со навивач, по што заработи суспензија до крајот на сезоната. Но, откако дојде во ЛА лејкерс се смири, сврти нова страна ...
| | веќе видена | слични

Артест стана Мир во Светот Контроверзниот бек на Лос Анџелес лејкерс, Рон Артест, одлучи да си го промени името, нарекувајќи се Мета Ворлд Пис. Мета е извлечено од будистичката религија и значи пријателство, добродушност и добронамерност, но е чуден назив за играчот кој пред шест години како играч на Индијана влета на трибините и се пресмета со навивачите на Детроит. Новото Мир во Светот, бездруго, кажува дека сега е променета личност.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 190 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Артест ќе се вика Мир во Светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: