Афера „Телеком“: Расчистување на непослушните и некооперативните?

Аферата „Телеком“ плаче за обвинителна истрага. Политичкиот тајминг, според експертската јавност е внимателно одбран. Очекуваат правна разрешница, но и нови инволвирани во скандалот, пишува Дојче веле. Сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски кое открива вмешаност на високи политички функционери во криминал и корупција во случајот со Маѓар Телеком не ја изненадува домашната јавност. За дел од аналитичарите е симптоматично што сведочењето на Богоевски се објавува во период кога треба да се почне со реализација на договорот од Пржино. Посебно што без никаква задршка се споменуваат имињата на првите двајца луѓе на ДУИ, за кои постои тврдење на посредник во целата таа акција дека се наводно корумпирани со по 2,5 милиони евра, како и името на поранешен премиер. Политичкиот аналитичар Јове Кекеновски очекува дека деновиве ќе излезат во јавност и други пикантерии од овој голем корупциски скандал, во кој се вмешани и други актуелни политичари. – За мене ова, од една страна, може да биде јасна порака ...
| | веќе видена | слични

Дека корупциската афера во „Маѓар телеком“ во која се вмешани највисоки македонски државни и партиски функционери - и поранешни и сегашни - е мега-скандал од големи размери докажува и „перцепцијата“ дека од неа е изненадена дури и македонската јавност. Чудно е како сведочењето на поранешниот разузнавач Слободан Богоевски пред американската Комисија за хартии од вредност за тоа како се носеле и се делеле милиони евра во кеш нè фати на спиење, неспремни. Нас кои целосно сме соживеани, просто дишеме со корупцијата, таа секојдневна појава што и децата ја сметаат за нормална работа. Како владата на чело со Никола Груевски (спомнат во скандалот) со години да не поткупува јавно, со народни пари, цели групи сиромашни луѓе; како да не слушнавме како се добиваат тендери, се купуваат плацеви, медиуми, се градат патишта, споменици и фасади. Како да не гледаме што работи Антикорупциската комисија и обвинителството или како да не сме прочитале ниедна изборна програма на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е документ, извештај кој и Прибе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Ќе излезат ли власта и опозицијата од ќорсокакот во кој се најдоа поради Катица Јанева? Ќе попушти ли ВМРО ДПМНЕ , или пак владеачката гарнитура ќе го смени ...
сите 147 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 101 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Афера „Телеком“: Расчистување на непослушните и некооперативните?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: