Изложба на стари модели од популарната фолксваген-буба во Кочани


25.06.2018 Паркингот кај Трговскиот центар во Кочани во саботата беше исполнет со олдтајмери на фолксваген, главно од моделот бубачка, чија популарност не престанува и по 80-тина години од започнувањето на нејзиното производство. Изloжбата што по четврти пат се одржа кај нас собра голем број посетители, посебно вљубеници во автомобилот што претставува своевиден статусен симбол на повеќе генерации возачи. Главни виновници за ова несекојдневно доживуување се браќата Александар и Влатко Јовановски, кои и самите поседуваат „бубачка“ со необичен изглед.
| | веќе видена | слични

„Volkswagen“ засега не ја планира третата генерација на својот некогаш најпопуларен модел „Beetle“ (Буба), но бранот на електрификација би можело да го спаси од пропаст. Актуелната „Буба“ е направена на истата платформа како и „Golf 6“, a додека „VW“ на големо работи на осмата генерација на својот дефинитивно најпопуларен модел, „Буба“ се уште не се наоѓа во слични планови. Сепак, како што шпекулираат одредени медиуми, „VW“ ја разгледува можноста новата „Буба“ да ја направи како електричен модел со четири врати. Иако некои дизајнери веќе покажаа како ја замислуваат „EV Beetle“, доколку „VW“ го стартува тој проект, ќе бидат потребни најмалку 2-3 години за тој да се реализира. Доколку навистина добие „зелено светло“, новата „Буба“ најверојатно ќе биде базирана на „MEB“ платформата која е наменета токму за „EV“ возила. Oваа архитектура би му овозможила на „VW“ да го сочува легендарниот дизајн на „Буба“ во комбинација со поголем простор и комфор во ентериерот со современи пакети на опрема.
| | веќе видена | слични

Кога помислувате на VW Beetle, или кај нас популарната „Буба“, сигурно е дека не помислувате дека еден од најпопуларните автомобили на Фолксваген може да биде наменет за тркачка патека. За преработката на овој автомобил е задолжена екипата на Andretti Rallycross, од каде што популарната „Буба“ ја пренаменија за трки во Red Bull GRC шампионатот. Како што и самото име на екипата говори, самиот Мајкл Андрети ќе го вози овој автомобил на рели патеките. „Страшната Буба“ располата со 1.6-литарски турбо мотор со многу добар систем на ладење, па целиот агрегат произведува импресивни 544 коњски сили. Овој автомобил од 0 до 100 километри на час забрзува за уште поимпресивни 2,1 секунда. Покрај тоа, оваа „Буба“ располага и со секвенцијален менувач и погон на сите четири тркала. Сето ова се чини како да е и повеќе од доволно за учество во една рели трка.
| | веќе видена | слични

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 557 | | | веќе видена

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 243 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициска придружба од КПУ Затвор – Скопје изутринава заминала во Гевгелија на погреб на нејзината мајка, ...
сите 412 | | | веќе видена

Во целиот случај рекет кој, очигледно, според темпото на работа на Јавното обвинителство се развлекува и разводнува се провлекува еден детал кој јавно го ...
сите 122 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на стари модели од популарната фолксваген-буба во Кочани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: