Кривична пријава и куќен притвор за скопјанец осомничен за „изнуда“

СВР Скопје до ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против Д.Х.Н.(55) од Скопје заради постоење на основано сомневање дека сторил кривично дело – “изнуда“, предвидено и казниво по член 258 од КЗ на РМ – соопштија од МВР. Пријавениот со намера да се стекне со противправна имотна корист, во вторникот (02.04.) околу 12,15 часот во адвокатската канцеларија на оштетениот Ж.Б. (45), со упатување на сериозни закани дека ќе го убие него и фамилијата го присилил да му даде 300 евра. Од страна на Истражен судија на пријавениот му е одредена мерка куќен притвор во траење од 30 дена. Имено, пријавениот Д.Х.Н. во периодот од 2009/2013 година во повеќе наврати од мобилен телефон му се јавувал на оштетениот а при тоа често пати и одел во неговата адвокатска канцеларија и со закани по неговиот живот и животот на неговата фамилија му барал околу 20.000 евра, кои средства му биле потребни за купување на стан. Откако оштетниот повеќе пати во горенаведениот период му кажувал на пријавениот дека не сака да му даде пари, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Педесет и петгодишен скопјанец четири години му се заканувал на адвокат дека ќе го ликвидира заедно со семејството за да му земе пари со кои сакал да си купи стан, а во вторникот кога адвокатот конечно се согласил да му плати, завршил со лисици на рацете. Станува збор за Д.Х.Н. против кого вчера била поднесена кривична пријава за изнуда, а истражен судија му одредил триесетдневен куќен притвор. Според полициските информации осомничениот уште во 2009 година почнал да му врти на мобилниот телефон, но и да доаѓа во неговата канцелари барајќи му 20 илјади евра, кои наводно му требале за да си купи стан. Адвокатот упорно го одбивал бидејќи немал никаков долг кон него, па така јавувањата и посетите добиле на интензитет, а заканите на жестина. Списокот за ликвидација се проширил и на неговото семејство, па на адвокатот не му преостанало ништо друго освен да го пријави случајот во полиција. Таму добил 300 евра, кои претходно биле обележани, но и инструкции како и каде да ја договори средбата со скопјанецот. Во ...
| | веќе видена | слични

Со цел да земе пари за да купи стан, постар скопјанец во повеќе наврати се обидел да изнуди пари од адвокат. Министерството за внатрешни работи соопшти дека 55-годишниот Д.Х.Н. повеќепати телефонски и во живо барал пари од 45-годишниот Ж.Б. Последниот пат, пред три дена, изнудувачот отишол во адвокатската канцеларија на Ж.Б.каде со упатување на сериозни закани дека ќе го убие него и фамилијата го присилил да му даде 300 евра. Според полициските податоци, пријавениот скопјанец во период од четири години повеќепати му се јавувал и го посетувал Ж.Б. и со закани за неговиот и животот на неговото семејство фамилија му барал околу 20.000 евра, кои средства му биле потребни за купување на стан. Оштетениот, со одговор дека ништо не му должи, не сакал да му ја даде бараната сума. Полицијата го привела Д.Х.Н., и при претрес кај него пронашла 300 евра (три) банкноти во апоени од по 100 евра што предходно биле крим-технички обработени како и нож на расклопување. На истиот му е одредена мерка притвор од 30 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава и куќен притвор за скопјанец осомничен за „изнуда“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: