Што ако... 3

Животните имаа шест нозе наместо четири? Сите копнени рбетници – цицачи, птици, рептили и водоземци се или биле тетраподи, кои имаат два пара екстремитети. Овој зеднички план датира од доцниот Девон период, пред околу 400 милиони години, уште кога првите риби почнале да излегуваат од водата и ја направиле транзицијата на цврста земја. Животот би бил: многу поразличен. Би ни требале повеќе ногавици и ракави, секако ако наследниците биле од видот кој носи облека. Иако спарените горни и долни екстремитети првин се развиле кај рибите, кои се прекурсори на тетраподите, нема многу докази дека оваа анатомија преовладувала над, на пример три пара екстремитети, од било која еволуциона причина. Копнените рбетници делат ист основен дизајн, но може ли да биде поразличен? Апсолутно. Суштествата со повеќе од четири екстремитети не еволуирале во копнени животни. Всушност, трендот е наклонет кон поедноставување, како на пример со змиите кои ги изгубиле своите екстремитети и коњите, кои наместо пет прсти имаат едно (копито). ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 73 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ако... 3

Од:
До кого (е-маил):
Порака: