Што ако... 3

Животните имаа шест нозе наместо четири? Сите копнени рбетници – цицачи, птици, рептили и водоземци се или биле тетраподи, кои имаат два пара екстремитети. Овој зеднички план датира од доцниот Девон период, пред околу 400 милиони години, уште кога првите риби почнале да излегуваат од водата и ја направиле транзицијата на цврста земја. Животот би бил: многу поразличен. Би ни требале повеќе ногавици и ракави, секако ако наследниците биле од видот кој носи облека. Иако спарените горни и долни екстремитети првин се развиле кај рибите, кои се прекурсори на тетраподите, нема многу докази дека оваа анатомија преовладувала над, на пример три пара екстремитети, од било која еволуциона причина. Копнените рбетници делат ист основен дизајн, но може ли да биде поразличен? Апсолутно. Суштествата со повеќе од четири екстремитети не еволуирале во копнени животни. Всушност, трендот е наклонет кон поедноставување, како на пример со змиите кои ги изгубиле своите екстремитети и коњите, кои наместо пет прсти имаат едно (копито). ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 155 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 192 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Костадин Костадинов од СДСМ.„Аболицираниот за криминал Зоран Заев е целосно збунет и ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ако... 3

Од:
До кого (е-маил):
Порака: