МЦМС: Повеќе мешање во сите области ќе води кон подобри меѓуетнички односи

МЦМС спроведе сеопфатна студија на Охридскиот рамковен договор. Дел од таа студија е истражувањето на меѓуетничките односи во Македонија. Истражувањето на меѓуетничките односи ќе биде објавено во четири дела. Големо мнозинство (79,4%) од граѓаните има добро лично искуство со другите етнички заедници. Мнозинството граѓани (59.2%) верува дека повеќе мешање во сите области ќе води кон подобри меѓуетнички односи. Дека употребата на македонскиот јазик кај немнозинските заедници обезбедува добра комуникација со мнозинството е став на 79,3% од граѓаните. Мнозинството граѓани (59,2%) верува дека повеќе мешање ќе води кон подобри меѓуетнички односи. Најголема е поддршката за мешање во спорт и забава (81,5%), на работно место (71,5%), посакувана е во политички партии (65,7%), а најмала е за мешани бракови (25,6%). Од просторот во кој опстојуваме, како простор со јасно или со главно изразен етнички идентитет, граѓаните ги сметаат најмногу соседствата (55,7%), училиштата (49,7%) и најмалку работниот простор (34,8%). И ...
| | веќе видена | слични

Еден од тројца граѓани (31,6%) нема пријатели од друга етничка припадност Повеќе од половината граѓани на Македонија (59,2 отсто) сметаат дека мешањето по етничка основа во разни области води кон подобри меѓуетнички односи, покажува истражувањето „Свесност за културата и споделена гордост“ на Македонскиот центар за меѓународна соработка. Најголемиот дел од испитаниците дале поддршка за мешање во спортот и забавата, на работното место и во политичките партии, но драстично помала поддршка добиле мешаните бракови. Медиумите, покажа истражувањето, се главен извор на информации на граѓаните за припадниците од другите етнички заедници (48,2 отсто). Кај 17,9 отсто информацијата за другиот доаѓа преку личното искуство, додека за 17,8 отсто преку образовниот систем. Најпозитивни ефекти за меѓуетничките односи, според испитувањето, има соседството (79,5 отсто), додека за 60,7 проценти најнегативен ефект имаат политичките партии. Позитивни ефекти се препознаваат и од училиштата, граѓанскиот и приватниот сектор. ...
| | веќе видена | слични

нов стимул за предизборни коалиции Речиси заборавената идеја за создавање предизборни коалиции меѓу македонски и албански политички партии на завчерашниот конгрес на СДСМ одново е вратена во политичкиот живот преку барањето на охридскиот градоначалник Александар Петрески. Во пресрет на следните локални избори тој се заложил за заеднички предизборни настапи меѓу најголемата опозициска партија и некоја од партиите од албански политички блок. Доколку ова се случи, тоа ќе биде првпат во дводецениското практикување на македонскиот политички плурализам граѓаните однапред да знаат кои партии од двата блока имаат блиска соработка. Досега, партнерството меѓу партиите од македонскиот и албанскиот политички блок се исцрпуваше преку „дискретна“ соработка во текот на изборите и во постизборното создавање коалиции меѓу победничките партии од двата електората. Пласирањето на идејата за македонско-албанска предизборна соработка се совпадна со вчерашното објавување на резултатите од големата анкета која покажува дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЦМС: Повеќе мешање во сите области ќе води кон подобри меѓуетнички односи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: