МЦМС: Повеќе мешање во сите области ќе води кон подобри меѓуетнички односи

МЦМС спроведе сеопфатна студија на Охридскиот рамковен договор. Дел од таа студија е истражувањето на меѓуетничките односи во Македонија. Истражувањето на меѓуетничките односи ќе биде објавено во четири дела. Големо мнозинство (79,4%) од граѓаните има добро лично искуство со другите етнички заедници. Мнозинството граѓани (59.2%) верува дека повеќе мешање во сите области ќе води кон подобри меѓуетнички односи. Дека употребата на македонскиот јазик кај немнозинските заедници обезбедува добра комуникација со мнозинството е став на 79,3% од граѓаните. Мнозинството граѓани (59,2%) верува дека повеќе мешање ќе води кон подобри меѓуетнички односи. Најголема е поддршката за мешање во спорт и забава (81,5%), на работно место (71,5%), посакувана е во политички партии (65,7%), а најмала е за мешани бракови (25,6%). Од просторот во кој опстојуваме, како простор со јасно или со главно изразен етнички идентитет, граѓаните ги сметаат најмногу соседствата (55,7%), училиштата (49,7%) и најмалку работниот простор (34,8%). И ...
| | веќе видена | слични

Еден од тројца граѓани (31,6%) нема пријатели од друга етничка припадност Повеќе од половината граѓани на Македонија (59,2 отсто) сметаат дека мешањето по етничка основа во разни области води кон подобри меѓуетнички односи, покажува истражувањето „Свесност за културата и споделена гордост“ на Македонскиот центар за меѓународна соработка. Најголемиот дел од испитаниците дале поддршка за мешање во спортот и забавата, на работното место и во политичките партии, но драстично помала поддршка добиле мешаните бракови. Медиумите, покажа истражувањето, се главен извор на информации на граѓаните за припадниците од другите етнички заедници (48,2 отсто). Кај 17,9 отсто информацијата за другиот доаѓа преку личното искуство, додека за 17,8 отсто преку образовниот систем. Најпозитивни ефекти за меѓуетничките односи, според испитувањето, има соседството (79,5 отсто), додека за 60,7 проценти најнегативен ефект имаат политичките партии. Позитивни ефекти се препознаваат и од училиштата, граѓанскиот и приватниот сектор. ...
| | веќе видена | слични

нов стимул за предизборни коалиции Речиси заборавената идеја за создавање предизборни коалиции меѓу македонски и албански политички партии на завчерашниот конгрес на СДСМ одново е вратена во политичкиот живот преку барањето на охридскиот градоначалник Александар Петрески. Во пресрет на следните локални избори тој се заложил за заеднички предизборни настапи меѓу најголемата опозициска партија и некоја од партиите од албански политички блок. Доколку ова се случи, тоа ќе биде првпат во дводецениското практикување на македонскиот политички плурализам граѓаните однапред да знаат кои партии од двата блока имаат блиска соработка. Досега, партнерството меѓу партиите од македонскиот и албанскиот политички блок се исцрпуваше преку „дискретна“ соработка во текот на изборите и во постизборното создавање коалиции меѓу победничките партии од двата електората. Пласирањето на идејата за македонско-албанска предизборна соработка се совпадна со вчерашното објавување на резултатите од големата анкета која покажува дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 260 | | | веќе видена

Во 10 часот по локално време започнува расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а гласањето на пратениците ...
сите 311 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 374 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекна после врската со Катарина Грујиќ, а овие денови и со аферата со Јелена Карлеуша, се уште е во Белгија, иако се ...
сите 230 | | | веќе видена

Престануваат да важат интервентните препораки и мерки кои беа активирани при надминувањето на прагот на алармирање во Стурмица, соопшти владината прес-служба. ...
сите 200 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 156 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЦМС: Повеќе мешање во сите области ќе води кон подобри меѓуетнички односи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: