Аврамоски: Во интерес на граѓаните СДСМ во Кичево ќе настапува самостојно (Видео)


4 копии

СДСМ во Советот на општина Кичево ќе настапува самостојно, како посебна советничка група, зашто работата со советниците на ВМРО-ДПМНЕ е невозможна, изјави денеска Слободан Аврамоски, претседател на ОО СДСМ Кичево. - СДСМ не може да функционира со советници кои не се оградуваат од политиките на Никола Груевски, за коишто целата јавност слушна дека имаат криминални, теснопартиски цели. Се додека советниците на ВМРО-ДПМНЕ даваат поддршка на ваквите политики на Груевски, тие работат спротивно на интересите на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ во Кичево е во неформална коалиција со ДУИ и работи исклучиво на исполнување партиски и бизнис интереси. Сето ова е неприфатливо за СДСМ - рече Аврамоски. Советничката група на СДСМ, додаде тој, се фокусира исклучиво на проблемите со коишто се соочуваат жителите на Кичево и Кичевско и во наредниот период интензивно ќе работи на решенија за справување со нив.
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите ја раскинаа коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во Кичево, која што беше формирана во пресрет на локалните избори во 2013 година. „СДСМ не може да функционира со советници кои не се оградуваат од политиките на Никола Груевски, за кои што целата јавност слушна дека имаат криминални, тесно партиски цели. Се додека советниците на ВНРО-ДПМНЕ даваат поддршка на ваквите политики на Груевски, тие работат спротивно на интересите на граѓаните“, изјави денеска Слободан Аврамоски, претседател на општинската организација на СДСМ во Кичево. Тој тврди дека ВМРО-ДПМНЕ во Кичево е во неформална коалиција со ДУИ и работат исклучиво на исполнување партиски и бизнис интереси, што, како што вели, за СДСМ е неприфатливо. Пред локалните избори во 2013 година раководствата на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ сметаа дека со обединувањето на македонските гласови ќе успеат да ја спречат можноста Кичево да добие градоначалник Албанец. Тоа стана возможно откако стапи на сила територијалната организација за оваа општина која ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ во Кичево е во неформална коалиција со ДУИ и работат исклучиво на исполнување партиски и бизнис интереси. СДСМ во советот на општина Кичево ќе настапува самостојно, како посебна советничка група. – СДСМ не може да функционира со советници кои не се оградуваат од политиките на Никола Груевски, за коишто целата јавност слушна дека имаат криминални, тесно партиски цели. Се додека советниците на ВМРО-ДПМНЕ даваат поддршка на ваквите политики на Груевски, тие работат спротивно на интересите на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ во Кичево е во неформална коалиција со ДУИ и работат исклучиво на исполнување партиски и бизнис интереси. Сето ова е неприфатливо за СДСМ, рече Аврамоски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Кичево со жалење уште еднаш констатира дека СДСМ никогаш не работел во интерес на граѓаните. -Иако не сакаме да се навратиме на периодот од владеењето на СДСМ, мора да констатираме дека штетни политики за Кичево водела само СДСМ: територијалната поделба во 2004 година, голем број затворени работни места, уништени фабрики, избркани луѓе од работа и ниту еден проект за Кичево.Можеби на СДСМ им сметаат големиот број на проекти што ги реализиравме во изминатиот период. Отворени се нови работни места, а за прв пат во Кичево се донесе странска инвестиција.Разбираме дека локалното раковотство на СДСМ е принудено да потклекне под уништувачките политики што ги води нивната централа предводена од Заев. Така беше во 2004 година, така е и сега.Но во Советот на Општина Кичево СДСМ заеднички настапуваше со ВМРО-ДПМНЕ до денес и ги подржуваше сите проекти од интерес на граѓаните. Коалицијата “Кичевчани за Кичево” е коалиција на граѓаните на Кичево и ќе продолжи да функционира и без ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 90 | | | веќе видена

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде ...
сите 87 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 280 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 51 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аврамоски: Во интерес на граѓаните СДСМ во Кичево ќе настапува самостојно (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: