Изложба на Сашо Поповски во МKЦ

Изложба под наслов „Прашај ја сликата“ на авторот Сашо Поповски ќе биде отворена вечерва со почеток во 20 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар – Скопје. - Во светов, кој го живееме, зборот е сеприсутен, но обезвреднет. Авторот нема преголема желба да го користи. Kако што музиката се слуша, така и сликата не може да се раскаже, треба да се погледне – соопштија од МKЦ. Сашо Поповски е роден на 7 јуни 1960 година во Скопје, Македонија. - На 7 јуни 2017 година, с` уште жив во загадено Скопје, ќе има отворање на својата изложба „Прашај ја сликата“ во МKЦ – најавија од Младинскиот културен центар. Изложбата ќе биде поставена до 25 јули.
| | веќе видена | слични

Проектот во Музејот на град Скопје се реализира по повод Наградата „Борко Лазески“ која авторот Владан Петрушевиќ ја доби во 2016 година. Во договор со семејствота на Борко Лазески (кое на Музејот на град Скопје му ги подари картоните од овој уметник употребени за реализација на големата „Фреска за НОБ“ реализирана во аулата на Старата железничка станица во Скопје во 1958.) Музејот на град Скопје прифати секоја година да организира самостојна изложба на студент од Факултетот за ликовни уметности од Скопје кој во претходната учебна година ја освоил наградата „Борко Лазески“ за инвентивни достигнувања во сликарскиот оддел. Овојпат тоа е младиот Владан Петрушевиќ. Неговата изложба настојува да ја проблематизира постоечката состојба на сликата, или сликарството, кај нас и кон таа позиција јасно да го презентира сопствениот однос. Делата од овој проект поседуваат претстави кои се создадени во меѓупросторот на бруталниот израз и перформансот. Тие се некаков остаток од перформативниот потфат врз нив а на самата ...
| | веќе видена | слични

Изложбата „Мостара“ на Владан Петрушевиќ ќе биде отворена во Музеј на град Скопје во четврток, 15 јуни, со почеток 20: 00 часот... Проектот во Музејот на град Скопје се реализира по повод Наградата „Борко Лазески“ која авторот ја доби во 2016 година. Во договор со семејствота на Борко Лазески (кое на Музејот на град Скопје му ги подари картоните од овој уметник употребени за реализација на големата „Фреска за НОБ“ реализирана во аулата на Старата железничка станица во Скопје во 1958.) Музејот на град Скопје прифати секоја година да организира самостојна изложба на студент од Факултетот за ликовни уметности од Скопје кој во претходната учебна година ја освоил наградата „Борко Лазески“ за инвентивни достигнувања во сликарскиот оддел. За сопствените побуди во подготовката за оваа изложба Петрушевиќ пишува: “...дали може да се понуди нешто ново и свежо на сцената освен преповторувањето и „(ре)истражувањето“ кое умре заедно со последните изми? Постојат многу агли за набљудување на овој вид „зомби формализам“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на Сашо Поповски во МKЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: