Договор за стационирање на воздушните сили на САД во Полска

Полска во понеделникот го потпиша договорот со САД за стационирање на американски воздухопловни сили на полска територија од 2013 година Како што пренесува AFP , со договорот се предвидува трајно стационирање на единиците на американската армија и редовни ротации на американските борбени авиони, чии што плоти ќе вежбаат заедно со полските. „Од 2013 година, американската единици ќе биде распоредена во Полска, во служба на редовните ротации на американските борбени и транспортни воздухоплови“, изјави полскиот министер за одбрана Богдан Клих . Тој додаде дека полските и американските пилот ќе одржуваат заеднички вежби - четири пати годишно. Во ротацијата ќе бидат вклучени ловците од типот „Ф-16“ и транспортните авиони од типот „херкулес- Ц-130“ Договорот го потпишаа полскиот министер Клих и американскиот амбасадор во Варшава, Ли Фајнстајн . Инаку, како што јавува полската телевизија, првите војници од САД ќе пристигнат во Полска во 2012 година, а првите авиони би пристигне во 2013 година. Меѓутоа, се’ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полскиот министер за одбрана Богдан Клих и американскиот амбасадор во Полска Ли Финштајн денеска потпишаа договор во Варшава, со кој се предвидува од 2013. година на заедничките вежби редовно да доаѓаат американските воени авиони „ф-16“. Договорот исто така предвидува од 2012. година во Полска да биде разместена првата постојана американска воена воздухопловна единица. Американските воени ловци „ф-16“ и транспортните „херкулес Ц-130“ секои четири месеци од базата Авијано во Италија ќе доаѓаат на заеднички вежби во Полска, а во таа земја ќе биде разместена единица од 30 војници за одржување на авионите. Договорот првично требаше да биде потпишан во мај, за време на посетата на американскиот претседател Барак Обама на Полска, но последните технички детали беа потпишани дури сега, па заради тоа доцнеше и потпишувањето. Русија не гледа благонаклоно на стационирањето на американски воени авиони, па дури и кога доаѓаат на вежби во земјите со кои граничи Руската Федерација.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Договор за стационирање на воздушните сили на САД во Полска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: