Македонски манифест: Амбасадоре Волерс, целосно ја демаскиравте американската политика на Балканот

“Ние не можеме да го градиме својот идентитет како Американци врз основа на вероисповедта, какво е нашето минато, затоа што дедо ми бил Германец, баба ми била од Данска, па што сум јас? Германец или Данец? Јас сум од третата генерација во Америка, моите родители, моите чичковци се родени во Америка и може да се нарекуваат Американци. Вие, како жители на Македонија, треба да решите како ќе се дефинирате себеси и врз основа на кои вредности. Не можете да се дефинирате по својата националност, која е разновидна, ниту по верата, која исто така се разликува, или по културата, која е слична, но не е иста.“ Пол Волерс, амбасадор на САД Амбасадоре Волерс, Со вашето предавање на Штуловиот универзитет во Тетово длабоко нè навредивте, нанесувајќи ѝ непроценливи штети на македонската држава и на македонскиот народ. Но во исто време, целосно ја демаскиравте американската политика на Балканот. Ние, од движењето Македонски манифест , знаеме дека за еден службеник, чија работа е да ја претставува американската надворешна ...
| | веќе видена | слични

Во врска со изјавата на американскиот амбасадор Пол Волер, за прашањето за идентитетот, со свој коментар се јави и поранешниот амбасадор Нано Ружин. „Дали се запрашавте зошто американскиот амбасадор Волерс го стави под знак на прашање нашиот идентитет? Разбирливо,затоа што и покрај нашиот словенски идентитет актуелната власт на чело со премиерот и претседателот и спин-докторите почнаа да им ги полнат главите на сите дека сме Антички Македонци. И странците и обичниот народ беа збунети. Така што по вековна битка на нашите претци, сега повторно се буди сомнежот дека сме некоја аморфна маса. Дали се свесни колку голема штетата ни нанесоа? Секој наш непријател ке им е многу благодарен“, напиша Ружин на својот фејсбук профил.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нано Ружин на својот фејсбук профил за последната изјава на амбасадорот на САД Волерс за идентитетот напиша:„Дали се запрашавте зошто американскиот амбасадор Волерс го стави под знак на прашање нашиот идентитет? Разбирливо,затоа што и покрај нашиот словенски идентитет актуелната власт на чело со Премиерот и Претседателот и спин-докторите почнаа да им ги полнат главите на сите дека сме Антички Македонци. И странците и обичниот народ беа збунети. Така што по вековна битка на нашите претци, сега повторно се буди сомнежот дека сме некоја аморфна маса. Дали се свесни колку голема штетата ни нанесоа? Секој наш непријател ке им е многу благодарен“.
| | веќе видена | слични

Предавање на македонскиот амбасадор во САД, Александар Русјаков, на универзитетот „Сент Гуфи енд Плуто“ во Фарго, Северна Дакота Драги студенти, почитувани професори, за мене е голема чест што сум денес тука, токму на овој универзитет. Имено, пред цели дваесет години јас докторирав во оваа сала, бранејќи ја темата „Мики и Мини Маус, родова еднаквост, архетипи на традиционално американско семејство“. Уште поважно за мене е што од овие клупи тука всушност почна мојата политичка кариера, најпрво во мојата земја Македонија, а еве денес како дипломат во Соединетите Американски Држави. Но мојата врска со САД не е само овој прекрасен универзитет. Еден мој дамнешен предок, роднина, Македонец од Охрид, бил дел од екипажот на Колумбо, топчија на неговиот брод, со кој во 1492 година, наместо патот за Индија, ја откриле Америка. За него, за мојот дамнешен роднина можете да најдете информации во кралските документи од времето на шпанските владетели Фердинанд и Изабела. Токму оттука, јас во себе чувствувам дел од ...
| | веќе видена | слични

Така членовите на Здружението Македонски Манифест му се обратија на американскиот амбасадор , кому уште еднаш во отворено писмо му ги објаснија ставовите во врска со македонскиот идентитет и име.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонски манифест: Амбасадоре Волерс, целосно ја демаскиравте американската политика на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: