ПРОТЕСТ ПРЕД СУД: Роднини и сограѓани бараат домашен притвор за професорот по стрелање осомничен за силување дете (ФОТО)

Кавадарчани, роднини, пријатели, стрелци, сограѓани бараа домашен притвор за осомничениот Б.П. за полов напад врз дете, оти тој имал сериозни здравствени проблеми Кавадарчани бараа пуштање од притвор на осомничениот, нивен сограѓанин за полов напад врз дете. Стотината собрани роднини, пријатели, стрелци, сограѓани бараа Б.П. (67) да биде пуштен од Шутка, бидејќи тој имал здравствени проблеми, кои можат сериозно да го загрозат неговото здравје. - Сите кои денес се собравме, сме тука оти веруваме во неговата невиност и неправдата која му е сторена- е реакцијата на собраните кавадарчани. - Кон мојот татко Благој е сторена голема неправда и голема грешка. Тој е осомничен за дело, во кое е наместен. Се наоѓа во притвор 2,5 месеци, како мерка на претпазливост. Постапката против него е крајно нечовечна. Тој 15 години е на инсулинска терапија и постои ризик по неговото здравје од тромбоза, која е воспоставена две седмица пред настанот, на 10-ти март. Условите каде е тој, во Шутка, се такви во кој тешко може ...
| | веќе видена | слични

Група граѓани, спортисти и спортски работници од Кавадарци предводени од семејството Пешиќ денеска одржаа мирен протест пред Основниот суд во Велес за поддршка на тренерот по стрелаштво Благој Пешиќ, осомничен за полов напад врз тринаесет годишно девојче од Кавадарци. Тие бараат како што велат да се исправи грешката при водењето на овој процес и осомничениот да се ослободи од притвор. Ќерката на Благој, олимпијката Дивна Пешиќ вели дека случајот е наместен и дека татко и неправедно се наоѓа во притвор. Таа смета дека судскиот процес има неправилности и незоконитости од самиот почеток бидејќи обвиненијата кои ги навела обвинителката не биле поткрепени со реални образложенија и докази, пренесе порталот „ Дума “. „За жал јас не можам да ги кажам сите незаконитости и неправилности во работењето на јавниот обвинител кој што го води овој случај затоа што тоа е незаконски , но испишани се повеќе страници и доставени се до институции и органи кои се надлежни да го следат работењето и професионалноста на истите и се ...
| | веќе видена | слични

Обвинителството денеска не ја прифати финансиската гаранција од 216 илјади евра на семејството Пешиќ за пуштање од притвор на нивниот татко и сопруг Благој Пешиќ, обвинет за полов напад на 13-годишно девојче, негова ученичка по стрелаштво. Образложението за неприфаќање на понудата било дека сумата е ниска со оглед на тоа што двете керќи на Пешиќ живееле во странство и биле добро ситуирани.Група граѓани, спортисти и спортски работници од Кавадарци предводени од семејството Пешиќ денеска одржаа мирен протест пред Основниот суд во Велес за поддршка на тренерот по стрелаштво Благој Пешиќ (68). Тие бараат Благој да се ослободи од притвор.Ќерка на Благој е олимпијката Дивна Пешиќ која вели дека случајот е наместен и дека татко ѝ неправедно се наоѓа во притвор. Семејството Пешиќ смета дека обвинението е покренато само врз основа на сведочење на 13-годишно девојче, а наспроти нејзината изјава стојат изјавите на сите други ученици кои негираат дека имако каков било полов напад.За нив нема никакво сомневање дека се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 151 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОТЕСТ ПРЕД СУД: Роднини и сограѓани бараат домашен притвор за професорот по стрелање осомничен за силување дете (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: